Jak nakreslit rty? Udělejte si vlastní průzkum.

Začala jsem zkoumat rty spolucestujících. Sluníčko dnes vidím asi po týdnu. Konečně zvedá koutky mých rtů.  Už jsem si myslela, že, se s blížícím adventem před námi nějak schovává a nám je asi z toho trochu smutno. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit, proč potkávám tak zamračené lidi. Dnes ale ne, dnes jsem potkala pár usmívajících se lidí. Konečně.  Teď co se chystám na další díl jak nakreslit, jak namalovat si lidských tváří všímám daleko víc. Přesně řečeno, zkoumám jejich rty. No a dalo by se na prstech jedné ruky spočítat, kolik lidí, z těch mnoha, které míjím v metru, tramvaji, či v nějakém obchodním centru tady u nás na Praze 1, má koutky mírně nahoru. Nebo nedejbože kolik lidí se usmívá na cestující. Usměje-li se někdo, přijde nám to skoro až divné. Možná namítnete, že zrovna nyní není příliš věcí, které by nám hromadně vykouzlily úsměv na rtech. Říkám si ale, začít musíme ve všem vždy od sebe.

Než začněte kreslit rty otevřete anatomii.

Jedu tramvají a prostě se na někoho usměji. Sleduji, jak na to reagují jeho rty. Jak se prostřední křivka zaobluje a jak se koutky zvedají. Hledám svaly kolem rtů. Jsou ale sotva viditelné. Budete-li je tušit, budou se vám rty lépe kreslit. Podívejte se někdy do anatomie, jak je to zařízeno, který sval kde leží. Já už se koukla, tak vám to trochu usnadním.  Horní ret má tři svaly, jeden ve středu a dva na bocích rtů. Spodní ret má dva svaly rozdělené uprostřed. Až budete mít čas, podívejte se také.

Tak a začínáme s kresbou rtů.

Nejprve uděláme obrys vrchního a pak spodního rtu. Velmi jemně raději tvrdší tužkou.

Určitě jste si všimli, že horní ret bývá menší, než spodní. I když trochu jinak je tomu u různých lidských ras. Já kreslím rty bělocha. Mám je ve svém oku nejvíce.

Rty rozdělím na horní a spodní a šrafováním po tvaru rtů začnu obrysy spojovat a vyplňovat. To už mám v ruce měkčí tužku 3B a výš. Důležité je sledovat stíny. Vrchní kreslený ret, bude méně osvětlen, než spodní. Sledujte hru světel a stínů, právě dobrým ztvárněním světla a stínu rty dostanou to co potřebují a budou vypadat realisticky. Pokud se díváte pozorně uvidíte i odražené světlo na spodním rtu a možná i svaly pod ním. Nakonec zdůrazníme stín pod spodním rtem a případně rty změkčíme „přepudrováním“. Zkrátka vezměte jemný štěteček a jemně přejeďte nakreslené rty. Pokud potřebujete dát rtům více světla, udělejte to plastickou gumou. Ubírejte, kde je třeba ubrat. sledujte při tom našeho obrázkového průvodce níže pod článkem. Povede vás kresbou pusy krok za krokem.

Máme hotovo. Pojďte se potkat v adventu.

Dalším“maistrštikem“ je kresba rtů v úsměvu. Je to trochu těžší a já už musím do kurzu kreslení a malování. tak jdu alespoň sledovat spolucestující a trochu se na ně přitom zase usměji. Zaujalo vás to? Potkáme se? V tramvaji, nebo v našem kurzu kreslení, nebo snad v kurzu malování? Teď v předvánočním adventním čase, nebo raději až po Novém roce?

Třeba vám Ježíšek přinese náš výtvarný kurz jako dárek.

Napište mu, ať vás přihlásí do kurzu kreslení či malování.

Chytlo vás kreslení a malování a zajímá vás, jak nakreslit a namalovat  rty k nakousnutí, nebo pusu, která se dokáže usmát?

Přihlašte  se do kurzů kreslení nebo malování pro dospělé. Můžete přijít i  do dopoledních kurzů  kreslení pro seniory .  V Ateliéru ŠUM – Školičce u sv Michala se můžete do kurzů připojit kdykoli. Lekce jsou vedeny velmi individuálně, takže vám vše vysvětlíme. Lekce kreslení a malování běží od října do června. A teď v únoru otvíráme nový semestr.