V hlavní roli mušle, kamínky a sklíčka

Vyrábím mozaiku a připadám si jako když líně courám po mořské pláži. Oči zabořené do každé vlny přílivu hledají tu nejkrásnější mušli či nejbarevnější kamínek. Na obzvlášť zajímavých místech se zastavuji a mé ruce přebírají tu pozemskou krásu.

Střih a mám to vše na stole

Nějak se pro vás pokouším popsat tu slast, kterou zakusíte, při vybírání kamínků či sklíček pro mozaikový motiv. Opravdu, je to velmi zábavné, příjemné, vzrušující. To když najdete obzvlášť pěkný kousek. je to přesně tak jako na procházce dlouhou pláží.

Tak co jsme nasbírali?

Pro výrobu mozaiky potřebujeme podklad, na který budeme lepit kamínky. Může to být dlaždice, hobra, sklo….později věci trojrozměrné. Obecně lze říci, že volíme k neprůhledným kamínkům neprůhledný podklad a k průhledným kamínkům podklad  průhledný. Lepidlo je důležité, vyrábí se přímo pro mozaiku. Pokud budete lepit sklo, volte lepidlo sklo na sklo. To proto, aby vám nezanechávalo pod sklem fleky. Lepidlo sklo na sklo je téměř neviditelné. Mozaikové kamínky-  přírodní, skleněné, keramické, zbytky mušlí…. Spárovací hmotu. Případně lámací kleště. Ty jsou dobré pro pokročilejší mozaikáře.

Jak na to?

Nakreslíme si motiv, nebo začneme rovnou skládat kamínky na podklad. Podklad natřeme lepidlem pod každým kamínkem zvlášť. Mezi kamínky děláme mezery pro spárovací hmotu. Pokračujeme až do vyskládání celého podkladu. Necháme zaschnout do druhého dne. Rozděláme spárovací hmotu dle návodu a měkkou špachtlí rozetřeme spárovku mezi kamínky. Opět necháme zaschnout. Zbytky spárovky setřeme vlhkou houbou a kamínky doleštíme. Skleněné kamínky musíme leštit déle. Pomůže třeba octová voda.

Když je řeč o skleněné mozaice

Jedna krásná skleněná mozaika je v katedrále sv. Víta. Zlatou bránu přijeli vytvořit benátští mistři mozaiky v roce 1370, zub času však hlodal, a tak byla od té doby několikrát restaurována. Naposledy v roce 2000. Mozaikou se zdobilo třeba….již i v Pompejích. To jen malá historická vsuvka, než nám zaschlo lepidlo.

Nějak se vám to nepovedlo?

Zdá se to jednoduché. Je a není, přijdete-li k nám  do Ateliéru ŠUM do kurzu mozaiky. Dozvíte se vychytávky na víc. Kurzy mozaiky děláme jednou za čas. Z jednoho letního jsou fotky po článkem. Sluníčko svítilo, jako to mořské a pomohlo nám skleněnou mozaiku prosvítit. Tak se chceme pochlubit. 🙂

Máte chuť zkusit mozaiku? Přijďte k nám do  Ateliéru ŠUM.

Nad kamínky budeme společně vzpomínat na přímořské kraje. Kdovíkam, se naše povídání stočí, kdovíkam se podíváme. Že by Pompeje?