V kurzech pro seniory objevíte své zasuté dovednosti, přiživíte Vaše představy a ruce Vás začnou poslouchat téměř jako za mlada. I naprostý začátečník vytvoří téměř umělecké dílo. Poznáte skupinu spřízněných duší, vypijete si spolu čaj a popovídáte si o vnoučatech, nebo Vašich trablech. Při tvoření budou Vaše myšlenky poletovat po neznámých místech.

Ještě váháte, zda máte kurzy pro seniory navštívit?

Přečtěte si následující výňatek z textu, jehož autorkou je Jana Ruth Najbrtová, seniorka.

První rok v artklubu

  • Proč já- kdo jsem já? Jsem jedním z prarodičů t.č. 12 šikovných vnoučat a dcera svého 95letého, stále tvůrčího otce. Baví mne hrát si, tvořit, poznávat nové lidi, bavit se. Jednou jsem vyhledávala kroužky pro naše vnoučata. Na internetu jsem objevila Školičku u sv. Michala a její nabídku. Bohatá nabídka nejen pro děti, ale i pro seniory.Tak jsem si řekla, že se půjdu obohatit a začnu se učit nejrůznější výtvarné techniky nejprve já sama a potom také s vnoučaty. Zcela nepolíbená výtvarným uměním a s pocitem méněcennosti vypěstovaným v hodinách kreslení na ZŠ, jsem se rozhodla na stará kolena dělat to, co jsem nikdy nedělala. Změna je život. Život tvoří nové výzvy. Tak jsem jednu další přijala.
  • Proč artklub u Zuzky? Navštívila jsem tedy artklub ve Školičce Mgr. Zuzany Klápšťové. Hned první dojem byl výborný po všech stránkách. Výborná lektorka Zuzanka, výborní spolužáci mého věku, výborné přátelské veselé společenství, výborné útulné starobylé romantické prostředí. Výborná byla i koncepce dvouhodinovky. Na úvod lektorka přečetla pověst, na jejím základě zadala téma pro naši tvorbu, vymyslela k tomu výtvarnou techniku a my jsme tvořili. Když jsme dotvořili, mohli jsme se sdílet s ostatními. Podělit se o svůj výtvor, i své zjevné i skryté pocity, asociace. Já se sdílím ráda, tak jsem se rozhodla sdělit svůj první rok v artklubu i vám.
  • Proč ne vy? Už vás tato otázka napadla při čtení prvních řádek? Tak už vůbec neváhejte a přijďte náš klub navštívit a třeba se zpočátku jen dívat a pozorovat. Klub je otevřený všem a nemusíte chodit pravidelně, třeba jen, když zrovna máte čas a chuť.
  • Jestliže vám tato otázka ještě ani na mysl nepřišla, tak čtěte dále, třeba vás něco z témat nebo technik zaujme natolik, že byste to chtěli přece jen také zkusit, zažít, sdílet. Nebo jen zkusit.
  • Co vám mohu za sebe sama slíbit? Přátelskou atmosféru plnou laskavého humoru, smíchu, poznání, co vše umím, jiné pohledy na sebe, na druhé i na stejné téma. Obohacení, i obohacení z radosti ze sebe sama.
  • Závěr? Celkově hodnotím rok v artklubu velmi pozitivně. Bylo to vše pro mne velmi obohacující. Seznámení se s nejrůznějšími technikami, prohlubující se přátelství se všemi účastníky, překonání sebe sama ve zkoušení různých technik, svoboda vyjádřit se jinak než slovy a to v plném rozmachu rukou, ducha, duše, pohlazení duše, sebevyjádření, sdílení, přemýšlení o bájích a pověstech a o životě z různých úhlů pohledu, naprosté uvolnění.
  • Pozvání, výzva pro každého z nás – Pozvání do artklubu je míněno velmi vážně, ale pobyt v artklubu je velmi veselý. Pozvání je velmi osobní, ale pobyt tam může být velmi neosobní, když by se návštěvník chtěl ukrýt za masku. to výzva pro každého z nás. Buď se chceme sdílet a poznávat sebe sama – skrze tebe poznáš sebe-, nebo se sdílet, naslouchat poznávat i druhé a třeba nalézt spřízněné duše. Ovšem úplné vítězství v klubu pro mne je: přišla jsem, viděla jsem, spřátelila jsem se, sdílela jsem se, tvořila jsem, vytvořila jsem, vystavila jsem – doma pro rodinu, vnoučata – motivovala jsem.

Výhledy do budoucna jsou velmi jasné. Komu je jasné, jaká témata by chtít zpracovávat, jakou technikou nejvíce pracovat, má možnost předložit své návrhy. Komu dosud není jasného nic, nechá se překvapit a vést milou, trpělivou, chápající lektorkou Zuzankou. Tedy tak či onak, je to vždy světlá a skvělá budoucnost.

Konec s překvapením – jako červená nit se po celý rok „artklubem“ táhne Láska, Radost, Společenství.
Láska i hory přenáší, artklub u Zuzky ducha povznáší a duši nadnáší. Přeji vám to zažít, těším se na vás, noví příchozí spolužáci.

J.R.N.

Můžete si vybrat z následujících kurzů