Byla jsem tancovat. Tanec byl dlouhý a postupně mi docházela inspirace. Moje pohyby se začaly opakovat a tak mne napadlo inspirovat se zvířecími pohyby. Hrála jsem si. Na tygra, hada, orla, koně, vlka. Ve svém těle jsem cítila  rozdílnost zvířat. Ucítila jsem sílu tygra, měkkost hada, lehkost křídel orla a při tom tančila a tančila.

Asi to byla náhoda, ale když jsem se vracela domů, zastavila jsem se v kurzu kreslení a malování u nás v Ateliéru ŠUM. Nebudete tomu věřit, ale zrovna se kreslila zvířata. No a tak vám o tom musím napsat. Neboť tahle shoda náhodných výtvarných a pohybových prožitků pro mne byla velmi zajímavá.

Jak nakreslit zvíře.

Cílem nebylo přesně napodobit předlohu, ale vcítit se do kresleného zvířete, vcítit se do nových kvalit, využít je pro sebe a něco z nakresleného zvířete přenést do sebe. Bude spojencem, ochráncem, průvodcem. V kurzu tentokrát neslyšeli  jak nakreslit psa, neříkali si jak nakreslit ptáka, nestudovali šrafuru a nebádali jak se naučit kreslit zvíře. Jen svým vnitřním zrakem sledovali, co s nimi předloha a vlastní kresba zvířete udělá.  Zamýšleli se nad sebou a v ateliéru byl tentokrát až posvátný klid. Kresebné prostředky nebyla dané. Někdo zkoušel jak nakreslit psa uhlem, jiný zkoušel jak kreslit tužkou kočku, někdo se odvážně chopil tuše a přemýšlel  jak nakreslit zvíře.

Celé toto zadání vedlo ke studiím zvířat. Někdo kreslil lva, někdo kresli vlka, někdo zkoušel lišku. Vše směřovalo k další lekci, kde se kreslilo opravdové neposedné a divoké zvíře. V této lekci  kurzu kresby a malby nebyl již čas na přemýšlení o sobě a o zvířecích schopnostech. Kreslit se muselo pěkně svižně, neboť model byl opravdu neposedně divoký.

A tak tedy rychlé studie kresby figury  psa střídaly ještě rychlejší studie detailů toho neposedného zvířete a časté výbuchy smíchu. To když se pes měnil v pumu, nebo hraboše.

Výsledky lekce jak nakreslit zvíře můžete vidět níže v galerii.

Tak to byla malá reportáž z několika lekcí našeho kurzu kresby malby, jeho lektorem byl Pavel Kocych. Až zase příště půjdu z tanců, zastavím se tam znova. Potkáme se? Kurzy kresby malby pro dospělé jsou u nás v Ateliéru ŠUM vždy v úterý, večer.