Je léto. Muž v práci, děti už mají vlastní program.
A já? Přemýšlím, přemýšlím a… Mám to. Pojedu s kamarádkou na pár dní na venkov.
Je to dost rychlá akce a tak házím do tašky vše nejdůležitější. Kartáček na zuby, šminky, jídlo nepotřebuji – budeme hubnout, pelech pro psy – ty nesmím zapomenout. Foťák a skicák do něj budeme kreslit nebo malovat co potkáme.
Probereme důležitá holčičí témata. Odpočineme si od každodenního kolotoče. Já se jí pokusím splnit její sen. Neví,jak se naučit kreslit a malovat. Do mých kurzů kreslení a malování přes rok nestíhá chodit. No já si spíš myslím, že se trochu bojí, že nemá dost talentu.

Na výtvarných kurzech ostych překonáte

Snažím se jí vysvětlit, že do kurzů malování nebo kreslení chodí lidé, kteří mají přesně ty podobné obavy. Jde o to překonat počáteční ostych. A tak mě v soukromí, kde její první kroky nikdo další neuvidí, přemlouvá, ať jí naučím kreslit. Ať jí prozradím taje malování kreslení.
Zkusím to. Napadá mne, že se moji kamarádskou letní výuku kreslení a malování pokusím zprostředkovat i těm, co musí být v práci jako můj muž a mají podobný ostych, jako moje kamarádka.

Letní škola kreslení u aktivní seniorky

Jedeme, náš cíl cesty : Vlkovské pískovny a domek kamarádky maminky, velmi aktivní seniorky. Musím se přiznat, že se této aktivní seniorky trochu obávám.Tak jako moje kamarádka se obává začít chodit do mých výtvarných kurzů. Z vyprávění znám příběhy této aktivní babičky, občas z nich jde mráz po zádech. To je ale jiná kapitola. Tak jen doufám, že si za těch pár dní skutečně odpočinu a že mě tato aktivní seniorka svoji činorodostí nerozdrtí.
Jsme tu. Domek plný zvířat a maminka mojí kamarádky- budu jí říkat babička se přidává k našemu posezení u skicáku. Ještě, že jsme před tím stihly probrat své muže, děti, vrásky a kila.Vybíráme jedno ze zvířat, probíráme, jak nakreslit zvířata a jaké zvíře se bude malovat nejlépe.
Zahajuji letní školu kreslení a malování pro svou kamarádku a aktivní seniorku – babičku. A i pro vás, pracující či ostýchavé, kteří s námi na této letní minidovolené nejste.

Jak nakreslit kočku

Objekt první. Lekce první. Jak se naučit kreslit, malovat zvíře. Babička má 3 kočky. Začínáme s prvním návodem: jak se naučit kreslit malovat kočku.
Úplně jednoduše. Pro úplné začátečníky v kreslení a malování – a to moje kamarádka je, je dobré si objekt vyfotit a zvětšit do požadované velikosti kresebné skici, či malovaného obrazu a vytisknout. Naše babička tiskárnu nemá a tak jsme kočku jen vyfotily. Pokud jste v podobné situaci postupujte dle našeho návodu, nebo to prostě nějak udělejte..
Mírně pokročilí v kreslení a malování již fotku nepotřebují. Jejich kresba malba zátiší, či krajiny bude sloužit místo fotky. Bude do paměti daleko víc vryta.

Máme fotku kočky.

Pomyslně si kočku rozdělíme do geometrických tvarů a ty pak spojíme křivkou – linkou, která bude obrysem kočky. Ke kreslení kočky použijeme měkkou tužku B4 nebo přírodní uhel.
My jsme používaly uhel, který se dá přemazávat – gumovat plastickou gumou, sprášit hadříkem. Pro mou kamarádku se zdál být lepší volbou, než kresba tužkou. Neustále totiž nebyla spokojená s výsledkem. Zato babička „vysmahla“ kresbu kočky tužkou ve chvilce a pak šla na borůvky do lesa.

Protože je to první lekce s názvem jak se naučit kreslit kočku, zůstaly jsme zatím pouze u obrysu. V dalších lekcích budeme pracovat s plochou.

Chcete to zkusit také?

Jestli ano. Budu ráda, když mi pošlete fotky z cest s výsledky vašich pokusů jak nakreslit zvíře, krajinu…Budete-li souhlasit, fotky a kresby budu zveřejňovat na FB.

Přihlašte se do kurzu kreslení či malování

Chytlo vás kreslení a malování a zajímá vás, jak této kočce skutečně vdechnout život? Přihlašte se do kurzů kreslení nebo malování pro dospělé. Tedy kamarádky maminka – babička – může i do dopoledních kurzů kreslení pro seniory . V Ateliéru ŠUM – Školičce u sv Michala otvíráme v říjnu nový semestr.

Rozdíl mezi kreslením a malováním

Večer při ohni jsme prodiskutovaly kde co a tam vyšlo najevo, že kamarádka úplně nezvládá pojmy malování a kreslení. Takže, jste-li na tom podobně. Následující věty jsou i pro vás.

Kreslíme tužkou, uhlem, rudkou, tuší. Naše kresba je složena z drobných šrafur a táhlých linií.

Malujeme štětcem, špachtlí, houbou, malujeme prsty, nebo čím nás napadne a používáme k tomu barevné pigmenty spojené různými medii až z toho vyjde tempera, akvarel, akryl, olej… malujeme v ploše.

Tak co, jdete do toho s námi? Ano? Těšíme se na vás. Podívejte se na nabídku všech mých kurzů. Na své si přijdou dospělí, děti a mládež, senioři i učitelé.

Jo a kamarádka se jmenuje Simona. Kdyby se mi podařilo prolomit její ostych, potkáte se v kurzu kreslení.