V dnešním dílu, jak nakreslit kytku, se budeme věnovat bylině pozdního jara a brzkého léta. Vlčí mák. V těchto dnech na ni narazíte skoro na všech loukách, náspech, a dokonce i na některých polích.

Vlčí čaj

Semena máku prý zvyšují plodnost a přinášejí bohatství. Hlavní léčivá složka máku ale působí zklidnění a utišení. Dokonce pomáhá i při kašli, který svými účinky také utiší. Okvětní plátky přidané do čaje podpoří pak váš spánek. Pozor ovšem na předávkování. To si pak neodpočinete, ale naběháte se. Kam, lze jistě odtušit.

Trocha botaniky usnadní kresbu květiny

Korunní plátky jsou čtyři a v mládí jsou ukryté ve dvou štětinatých kališnatých lístcích a ty po rozkvětu opadávají. Jasně červené korunní plátky se překrývají a u temně fialových tyčinek se často vyskytují temně červené, až černo fialové skvrny. To už se ale vynořuje plod, makovice.

Jak nakreslit mák

Skica

Začneme elipsou.

Tu protneme osou, která jakoby prodlužuje stonek máku. Je tedy nakloněná podle tvaru stonku. Elipsu pak po obvodě rozdělíme na 4 stejné díly. To budou budoucí okvětní plátky.Atelier ŠUM

Abychom si byli jisti sklonem, raději si tuto osu nakreslíme jemným, téměř neviditelným tahem. Osu nad květem vygumujeme a pod květem ji využijeme jako základ stonku.

Zvýrazníme jednotlivé okvětní lístkyAtelier ŠUM

Nezapomeneme na informaci o počtu okvětních plátků. (malá nápověda, jsou čtyři).

Stonek je jednoduchý, rovný a jakoby štětinatý, stačí, když jen zesílíme osu pod naší původní elipsou. Zajímavým detailem pro kresbu je rodící se makovice s tyčinkami.

Vlastní kresba

Nyní máme vše rozvrženo. Můžeme tedy začít kreslit „naostro“.Atelier ŠUM

Jsou dvě varianty. Tužka, či pastelky. Tužku zvolíme měkčí řady B, klidně 3,4, Pastelky raději umělecké než obyčejné. Na mém obrázku jsou použity pastelky tmavých, tak i světlých barev. Pokud kreslíte černou tužkou, pouze dosaďte stín za tmavé pastelky a světlo za světlé pastelky. Tím dosáhnete plastičnosti květu.

Jak na stínování

To už znáte z Jak nakreslit tulipán. Ale, opakování nezaškodí, takže: Pozorujte, trochu si přimhuřte oči, snadněji tak vypozorujete, kde je největší stín. Tyto plochy si postupně naznačte v celém květu. Dávejte dobrý pozor odkud padá na květ světlo a opět mu nechte vyniknout. Takto postupně prokreslete celý květ. Přidávejte, ubírejte, světlo, stín, barevnost.

Nemyslete, že to bude hotové za 10 minut. Kresbou vlčího máku s přehledem vyplníte hodinku. To platí obecně při kresbě květin. Nepospíchejte, zastavte. Jinak je vaše snažení odsouzeno k neúspěchu.

Rovným skokem do prázdnin

Letos jsme kresbě květin v corona období věnovali hodně času v pražských plenérech. Tedy až po nucených corona „prázdninách“.

Obilné pole, chrpy, vlčí mák. Tak to je začátek těch skutečných prázdnin. My ale už chystáme rozvrhy pro další rok kreslení a malování. Přijďte si kreslit a malovat s námi.Atelier ŠUM

V galerii pod článkem jsou květiny malované v našich kurzech kresby malby pro dospělé. Chcete poradit? Chcete tvořit s námi?  Tak přijďte do našeho výtvarného kurzu.

Zdroj obrázků: vlastní foto sbírka.