Asi jste již zkoušeli kreslit květinu a možná to nedopadlo úplně dle vašich představ a vy vlastně nevíte proč.

Na co si dát při kreslení květiny pozor?

I když je květina jednoduchá, složené třeba jen z pár okvětních lístků není nikdy hotova hned. Kreslení květiny potřebuje čas. Chce to dlouhé pozorování. Možná si můžete zahrát na botanika a možná si k ruce můžete vzít pinzetu a květinu dobře prozkoumat. Je to začátek úspěchu.

Můžete zkusit i preparaci jednotlivých částí květu a jejich detailní kresbu. Velmi vám tento tréning pomůže při konečné kresbě celé květiny, nebo dokonce kytice.

Začněme tulipánem

Trocha tulipánové teorie. Tulipán je z čeledi liliovitých, má 6 okvětních lístků a stejně tyčinek. Listy jsou čárkovité se souběžnou žilnatinou. Tulipány mají snad všechny barvy naší palety. Zajímavostí jsou pestře pruhované, či skvrnité Rembrandtovy tulipány. Tento typ jsem vybrala proto, že tento článek píši v době koronavirové. Tato krásná barevnost je totiž způsobena úmyslnou, neškodnou virovou infekcí.

Kresba tulipánu krok za krokem

Skica

Začneme oválem

Jakýmsi vajíčkem. Podle polohy květu tvarujeme osu našeho „vejce“.

Abychom si byli jisti sklonem, raději si tuto osu nakreslíme jemným, téměř neviditelným tahem. Osu nad květem vygumujeme a pod květem ji využijeme jako základ stonku.

kresba tulipánu

Zvýrazníme jednotlivé okvětní lístky

Nezapomeneme na informaci o počtu (6) okvětních plátcích. Spíše tedy 3 vnitřní+3 vnější přisedlé k sobě jsou střídavě.

Stonek je jednoduchý, rovný, jen zesílíme osu našeho původního vejce. Zajímavý detail pro kresbu je přisazení listu ke stonku.

zvýrazníme okvětní lístky a stonek

Vlastní kresba

Nyní máme vše rozvrženo. Můžeme tedy začít kreslit „naostro“.

Jsou dvě varianty. Tužka, či pastelky. Tužku zvolíme měkčí řady B, klidně čísla 3,4, 5. Pastelky raději umělecké než obyčejné. Čínské si určitě nekupujte. Ne že bych se zase vracela k současné koronasituaci, ale ony prostě nekreslí. Na mém obrázku jsou použity pastelky tmavých, tak i světlých barev. Pokud kreslíte černou tužkou, pouze dosaďte stín za tmavé pastelky a světlo za světlé pastelky. Tím dosáhnete plastičnosti květu.

Jak na stínování

Pozorujte, trochu si přimhuřte oči, snadněji tak vypozorujete, kde je největší stín. Tyto plochy si postupně naznačte v celém květu. Dávejte dobrý pozor odkud padá na květ světlo a opět mu nechte vyniknout. Takto postupně prokreslete celý květ. Přidávejte, ubírejte, světlo, stín, barevnost.

Nemyslete, že to bude hotové za 10 minut. Kresbou tulipánu s přehledem vyplníte hodinku. To platí obecně při kresbě květin. Nepospíchejte, zastavte. Jinak je vaše snažení odsouzeno k neúspěchu.

stínování

Zastavili jste se?

Pokud se vám to povedlo, určitě se povedl i tulipán. Jestli se to moc nepovedlo, rádi vás to naučíme v našich kurzech kresby malby. Kreslení a malování květin patří k oblíbeným. V současné době je výborná příležitost jak se naučit kreslit květiny  za A je jaro B pořádáme pražské plenéry, kde vás lektor může krásně vést. Tedy vaši ruku.

Atelier ŠUM

kresba pastelkami

Odkud je tulipán

Ještě trocha botaniky závěrem. Většina druhů tulipánů pochází z pohoří Pamír a Hindkúš a z kazašských stepí. To jen, aby se váš mozek mohl při kreslení prohánět dálkou. Určitě to pomůže rozevlátosti vaší kresby 😊.

V galerii pod článkem jsou květiny malované v našich kurzech kresby malby pro dospělé. Chcete poradit? chcete tvořit s námi?  Tak přijďte do našeho výtvarného kurzu.

Zdroj obrázků: vlastní foto sbírka.