Je jaro, slunce nás zve k procházce. Ptáčci zpívají, rostliny se pomalu probouzejí, první včely létají….

Blesk z téměř čistého nebe

Nevycházejte, smíte jen do práce a domů. Nasaďte si roušky. POSLOUCHEJTE, NEBO ONEMOCNÍTE a s vámi celá vaše rodina. Prodlužujeme nouzový stav. Je to nutné, nebo zemřete hned dnes večer. Strach, nesvoboda to je současné jaro. Dost ale bylo strašidelných zpráv. Jedna však ještě na konec. Po blesku obyčejně následuje hrom. Tak buďme připraveni. Chtělo by se mi říci: “Bděme“.

Probarvěme černé zprávy

Nemůžeme-li ven, můžeme dovnitř. Pojďme začít od sebe. Je to hra z dětství, která může fungovat v současné situaci. Na vlastní oči můžete zjistit, jak se šíří temnota a jak ji lze probarvit. Nemusí být malovaná, může být všudypřítomná. Může být v nás, okolo nás. Tady, teď i potom.

Tak vezměte do ruky svůj štětec, své bytí

Ta hra se hrála takto. Určitě jste to již v mládí zkoušeli.  Máme kreslící karton – tedy čtvrtku. Ta je celá potřena vodou smíchanou s tuší. Prostě taková černošedá kaluž, nicota. Namočte štětec do anilinek, či barevné tuše. Zde se hodí poznámka pros citlivější jedince. Současné anilinky již jedovaté nejsou. Ne tak některá slova a výroky některých lidí. Vyberte postupně barvy, která nejvíce vystihují slova jako radost, veselost, klid, chuť, lásku, přijetí…..a pořádně je krouživým pohybem štětce promíchejte. Do tuše stačí štětec namočit. Máte-li barevný štětec, a ještě stále mokrou čtvrtku, položte ten barevný štětec na černošedý vodový podklad. Vidíte? Barva se rozpíjí do stran. Karton již není černošedý, ale začíná se rozjasňovat. Vzpomínáte na tu dětskou hru?

Hru, kterou potřebujeme hrát dnes

To samé teď potřebujeme udělat se sebou. Pevně věřím, že společnost pak začne fungovat jako ten probarvený papír. Než začnete malovat, raději nejprve trochu kreslete. Vraťme se tedy k jaru, k tomu jaru, které zažívá příroda. Ne my lidé. Z výše popsaných důvodů vzniklo pár článků na téma  jak nakreslit kytku. Snažím se jimi probarvit svět. Můj, váš. NÁŠ. Květiny jsou krásné, hladí naši duši, kreslíte-li je, jste s nimi v daleko užším kontaktu. Jste hlazeni. S každým příjemným pocitem vnitřně sílíte. Jste barevní, černá vás, nás nezaplaví. Je neodbytná, občas to zase zkusí.

Pozorujte

Nejprve kytku pozorujte, pořádně ji prozkoumejte. Zjistěte kolik má okvětních lístků, kde a jak květ nasedá na stonek. Jak okvětní lístky vyrůstají. Vidíte v květině nějaký rytmus? Její tvar připomíná misku, pohár, zvon, slunce…. Je hebká, pichlavá, kulatá, či špičatá. Je milá, temná, jemná či jedovatá. Je voňavá, či páchne? Je léčivá, či masožravá? To samé se dá praktikovat i na lidech a společnosti. Vypněte sluch a pozorujte. Pozorujte souvislostí. Vyhodnocujte.

Jak nakreslit květinu

O počátečním pozorování jsme psali. Nyní již pouze o květinách a jejich kreslení a malování. Náladu v současné společnosti a společnost samu nechme stranou.  Pojďme se věnovat sobě. Díváme-li se na různé květiny zjišťujeme, že při kresbě můžeme vycházet z jednoho základního tvaru. Tedy kruh, ovál…. ve výsledku budeme mít různé druhy květin. Namátkou mohu jmenovat tulipán a zvonek, pivoňku a magnólii, slunečnici a třapatku, astru, fialku….

Dejte si čas

Hodně času. Pozorujte, kreslete pomalu a soustředěně. Pozorujte jednotlivé lístky odkud vychází a kam vedou. jsou oblé, či špičaté. Co semeník, tyčinky….stonek, listy…Nic nedělejte automaticky, rychle. Urychlíte-li tuto fázi, jste odsouzeni k nezdaru. Možná bych tuto fázi mohla nazvat meditací.

Meditací za svobodné žití

V následujících dílech se budeme zpočátku věnovat kreslení květin a teprve později jejich malbě budeme tedy pracovat již s tímto vědomím. Pozorování a vyhodnocování je nadmíru důležité. Ve všech oblastech života. Za nedlouho tedy díl první Jak nakreslit kytku.

Jak nakreslit květinu? Jaké druhy květin to budou?

Jak nakreslit tulipán

Jak nakreslit růži

Jak nakreslit kosatec

Jak nakreslit vlčí mák

V galerii pod článkem jsou květiny malované v našich kurzech kresby malby pro dospělé. Chcete poradit? chcete tvořit s námi?  Tak přijďte do našeho výtvarného kurzu. Snad již brzo po nucené pauze otvíráme.

Do té doby ještě možná stihnete poslat fotku svého tvoření do soutěže O cenu Pana CO-19. Za odměnu čeká sleva na kurzovném, nebo výtvarné potřeby.

Zdroj obrázků: vlastní foto sbírka.