Toto by mohl být poslední díl jak nakreslit….. Už víme, jak nakreslit oči, zkusili jsme i nakreslit pusu. No a uši, ty můžeme třeba i vynechat. Tedy když je skryjeme pod bujné kadeře mladé ženy, či za mohutný fous zralého muže. No to si trochu dělám legraci, protože jak nakreslit uši nás ještě čeká v dalším dílu této řady školy kreslení.

Nevede se vám nakreslit nos?

Zkuste to podle jednoduchého návodu. Nejprve však malý úvod do problematiky nosů..

Nevím, zda bych neměla psát spíš jak zvolit dobrého prezidenta. Tento díl píši v den voleb prvního kola nového prezidenta a tak mi to nedá, koukám se i po nosech prezidentských kandidátů.  Koukám se do jejich tváří a zkoumám je víc než jejich slova. Co je za tváří každého z nich?  Zkouším rozeznat, co vyjadřuje mimika jejich tváře. Jak nakládají se svýma očima, jak s koutky úst a jak vrásky kolem nosu doprovází jejich výraz.  Někteří, zdá se vědí jak na to, jen jejich oči je prozradí  Jiní se snaží zvedat koutky úst do úsměvu, jen svaly na lících prozradí, že je to vlastně křeč. Jsou ovšem i kandidáti, kteří na mne působí velmi přirozeně. Z jejich  výrazu tváře je patrna oduševnělost a klid.

Kdo zvítězí? Maska, nebo lidská tvář?

No u nás tvář, jdeme se totiž učit kreslit NOS.

Zkuste nejdříve zkoumat nosy svých blízkých. Zkuste si  v nich hledat kružnice a lichoběžníky. Zjistíte, že každý nos má jakoby bambulku. Takže nakreslíme nejdříve kruh. To bude špička našeho nosu. K ní přidáme po stranách dva kroužky. To bude budoucí chřípí.

Jediná ostrá linka, kterou nos má je vidět v nosních dírkách. Jinak je celý nos tvořen stínováním oblých tvarů. Nenechte se zmýlit vrchní hranou nosní přepážky. Ve skutečnosti ji vidíme pouze z anfasu, pokud se koukáme  zepředu, žádná linka tam není.

Začneme tedy nosními dírkami. I v největší tmě je stín, proto tedy i dírky nekreslíme stejně tmavým tónem. I ty vystínujeme. Dále pokračujeme slabým stínování okolí nosu a nosu samotného. Pořád máme v mysli jednu velkou bambuli vepředu a dvě po stranách. Stínováním jdeme po jejich oblosti, takže nakonec slabě tušíme , že náš nakreslený nos je složen z těchto třech oblých tvarů. A je hotovo.

No a takto můžeme zkoušet různé tvary nosů i různé uhly pohledu. První  nakreslený nos se vám asi nepovede, ale s každým dalším to bude čím dál tím lepší. Budete- li hodně tápat, koneckonců můžete přijít k nám do Ateliéru ŠUM, naučíme vás nejen kreslit nos, ale i kreslit a malovat mnohé další věci.

Nos máme nakreslený, tak teď ještě šťastnou ruku při volbě prezidenta a zasloužený víkend může  začít.

Jestli vám po tomto víkendu bude smutno,tak vězte, že v Ateliéru ŠUM – Školičce u sv Michala se můžete do kurzů připojit kdykoli. . Lekce kreslení a malování běží od října do června. A teď v únoru otvíráme nový semestr.