Dny jsou čím dál kratší a venku je mlha a slunce v nedohlednu. Všude kolem sebe zapaluji čím dál tím častěji svíčky. Jejich plamínky mají paprsky, tak jak slunce. Jejich plamínky září , tak jak slunce. Jejich plamínky hřejí, tak jak slunce. Vařím si jeden čaj za druhým a někdy i svařák, kreslím čím dál častěji.

Uvědomuji si, že kreslení a malování mě dost baví a to nejen venku za slunečného dne ( ehm, jako že kreslení v plenéru), ale i doma v bytě( jak my, ehm, umělci říkáme, kreslení v interiéru). K druhé možnosti se uchyluji tehdy, kdy bys ven ani psa nevyhnal. Naše čivavy zřejmě to pořekadlo někde slyšely, nebo v minulém životě asi byly rosničkami. Leží ve svém pelechu, tedy v původně našem sezení a ven jdou pouze v nejnutnějším případě.  Staly se z nich pro tento večer skvělé modelky. Dlouho vydrží sedět a jejich oblý tvar se dobře chytá na papír.(Tedy ehm skicuje, kreslí, či maluje).

Tak si čas od času večer zpříjemním svařákem a kresbou, či malbou zvířat. Dnes tedy lekce třetí

Jak nakreslit psa, tedy trochu tlustou čivavu.

Z minulých dílu Překonejte strach a naučte se kreslit malovat 1-již ovládáme rozvržení  kresleného objektu do základních tvarů, tedy kruhů, oválů, pomáháme si i přímkami a trojúhelníky. Stejně tomu bude v naší kresbě psa. Objekt opět  vyfotíme a zvětšit do požadované velikosti kresebné skici, nebo si nějakým jiným způsobem zařídíme psí  model.

Jak s kreslením psa začít?

Začneme velkou kružnicí v místě budoucího hrudníku.Tato kružnice bude ze všech největší. K ní napojíme jako druhou o něco menší kružnici a ta bude v místě budoucího stehna a zadku. Další třetí kružnice bude mírně od první kružnice a ta znázorní budoucí hlavu. Jak jsem již psala,musíme ji nakreslit s malou mezerou od 1. kružnice. Do této mezery přijde nejmenší kružnice a bude znázorňovat  budoucí čenich.

Základ je hotov a můžeme pokračovat dále. Přední nožky kreslíme pomocí oválů podle dalšího obrázku. Nakreslíme nejdříve svislé ovály k 1. Kružnici a na ně napojíme menší oválky – to budou packy.  Jako další kreslíme zadní nožky, tedy zatím je jen naznačíme pomocí oválků.

Nyní se  budeme věnovat kreslení hlavy psa. Uděláme to podobně jako v dílu o kresbě kočky jak nakreslit kočku. Tedy pomocí přímky- tu vodorovně protneme kružnicí mírně pod jejím středem. Přímku natočíme podle toho, jakým směrem se náš kreslený pes kouká. V místě, kde se protínají kružnice 3 a 4 umístíme nosík. \na spodní části 4, kružnice budeme kreslit psí pusu.

Další kresbou spojíme kružnice do tvaru psa. Tak jak to vidíme na obrázku. Přikreslíme uši a ocas.

Pomocné kružnice trochu vygumujeme.Tak aby nebyly v závěru naší kresby psa vidět.

Jak kresbu stínovat?

No a můžeme začít stínovat. Když nevíte, zda zvolit světlejší, či tmavší tón, přimhuřte obě oči a rázem je vše jasné. Dále v zásadě můžete pokračovat  podobným způsobem jako u kresby kočky v dílu Překonejte strach a naučte se kreslit či malovat (1. díl)
Takže, pokud máme psa vystínovaného, musíme z mexického naháče udělat čivavu. Pěkně chloupek po chloupku. Tu silnější a tmavší linka, tu jemnější a něžnější linka, tu malé světýlko. Oči nakreslíme podle návodu jak nakreslit oči kočičí. Tentokrát to ale bude jednodušší, protože pes nemá moc vidět panenky. Tedy alespoň ten náš.

Chcete to zkusit také?

Jestli ano. Budu ráda, když mi pošlete fotky vašich pokusů jak nakreslit zvíře, krajinu…

Přihlašte se do kurzu kreslení či malování.

Chytlo vás kreslení a malování a zajímá vás, jak nakreslit a namalovat nejen oči ? Přihlašte  se do kurzů kreslení nebo malování pro dospělé. Můžete přijít i  do dopoledních kurzů  kreslení pro seniory .  V Ateliéru ŠUM – Školičce u sv Michala se můžete do kurzů připojit kdykoli. Lekce jsou vedeny velmi individuálně, takže vám vše vysvětlíme. Lekce kreslení a malování běží od října do června.