Je podzim. Tedy alespoň posledních pár dní to někdo dává pěkně najevo. Přes den svítí sluníčko, ale večer. Venku chladno, fouká vítr, měsíc za mraky lze jen tušit. Sedím doma a přemýšlím, zda se letní výlet s kreslením malováním a s mojí tvůrčí kamarádkou  Simonou vydařil. Užily jsme si přírody, klidu, tvoření, malovaly jsme a kreslily kdy nás napadlo. Nikoli až jsme dovařily. Trochu se mi podařilo zlomit u Simony strach z kurzů malování kreslení. A kamarádka má možná nového přítele.Takže sečteno a podtrženo. Vydařil.

Začalo to u ohně, přišli sousedé a s nimi jejich známý – takový hranatý chlapík.

Hned mne napadlo jak by se dobře kreslil maloval jeho portrét. Pro mé výtvarné kurzy totiž velmi těžko hledám dobrý model na kresbu figury, nebo na malbu portrétu To je ale z jiného soudku.

Oheň plápolal, slova se množila nad ohněm jako dým z mokrého dřeva. Noc pomalu tmavla a tmavla a najednou to zajiskřilo. Ne nad ohněm, ale v očích mé kamarádky a toho hranatého chlapíka. Nervalo dlouho a chlapík si přesedl blíž k mé kamarádce. Jejich rozhovor zdál se být pro oba velmi zajímavý. Bylo už pozdě a tak jsem je nechala sedět u ohně a šla si lehnout. Říkala jsem si, že zítra z mé letní školy kreslení asi sejde. Tak  co, budeme si kreslit a malovat s mu druhou žákyní – Simoninou maminkou, tou příšerně aktivní seniorkou, která si můj letní kurz  jistě nenechá ujít. No a pak jste tady ještě vy, kteří tu s námi nejste z důvodů jež jsem zmiňovala minule. Mám tedy důvod pokračovat, i když moje kamarádka zítra zřejmě bude mít jiný program než kreslení a malování.

Ležím a přemýšlím nad díly školy kreslení a malování, usínám, spím a když se probudím, v hlavě mám druhý díl.

Jak nakreslit oči. Oči kočičí.

Lekce druhá. Jak se naučit kreslit, malovat oči. Babička má 3 kočky  a ty mají dohromady 6 očí. Koukají na mne na každém kroku, žluté, oranžové, zelené. Proto začínáme s druhým návodem: jak se naučit kreslit malovat oči. Oči kočičí..

Začneme podobně jako minule v prvním dílu Překonejte strach a naučte se kreslit malovat- jak nakreslit kočku. Objekt vyfotit a zvětšit do požadované velikosti kresebné skicy , nebo si nějakým jiným způsobem zařídíme kočičí předlohu, či model.

Máme fotku očí. A kočky.

Tužkou nakreslíme dva kruhy s mezerou mezi jedním a druhým kruhem asi tak velkou jako je jedno oko. Diagonálně oči přetneme přímkou a každé oko protneme ještě v jeho středu svislou přímkou. Pomyslně si do kočičích očí  promítneme jakýsi citrón – tvar kočičích očí. Ten do obou nakreslených kruhů vyznačíme. Nyní můžeme vzít pastelky a začít vybarvovat rohovku. Snažíme se pracovat v soustředných kruzích a pomalu tak vybarvovat celou plochu oka světlou barvou. Část, kde bude panenka necháme nevybarvenou. Pokud chceme mít pohled jasný, necháme ještě v horní části oka bílou nevybarvenou tečku. Pokračujeme stále tak, že horní část rohovky vybarvíme tmavším odstínem. Docílíme tím větší oblosti očí. Trochu tmavší barvy dáme i do koutků oka. Chcete- li mít oko jasnější, necháme v horní části oka malou bílou tečku.

Na konec vezmeme opět tužku a nakreslíme panenky. Oči obtáhneme linkou, ale zase tak, aby na vrchním okraji a u koutku oka byla tmavší. Teď už zbývá dokreslit celou hlavu kočky. Tomu se však budeme věnovat v dalších dílech.

Chcete to zkusit také?

Jestli ano. Budu ráda, když mi pošlete fotky s výsledky vašich pokusů jak nakreslit zvíře, krajinu…Budete-li souhlasit, fotky a kresby budu zveřejňovat na FB.

Přihlašte se do kurzu kreslení či malování.

Chytlo vás kreslení a malování a zajímá vás, jak nakreslit a namalovat nejen oči ? Přihlašte  se do kurzů kreslení nebo malování pro dospělé. Jste- li ve věku kamarádčiny maminky-babičky můžete přijít i  do dopoledních kurzů  kreslení pro seniory .  V Ateliéru ŠUM – Školičce u sv Michala otvíráme příští týden nový semestr.