Silvestr.  Nový rok. Tříkrálový večer. Večírek za večírkem, plesová sezóna, potkávání s přáteli. Přípitek za přípitkem….prostě zimní večery jsou dlouhé.

Máte to také tak?

Dnes mi to musí slušet, chci vypadat dobře, krásně, úžasně.  Chci,  aby mi dnes nějaký  muž řekl Tobě to sluší.  Chci se namalovat, zkrášlit, vyfiknout. Ale jak si mám namalovat oči? Budou výrazné ? Mám nakreslit oči jako z obrázku , pěkně výraznou  tužkou a konturou? Nebo mé namalované oči budou snové jako z pohádky o víle? Teď ještě přemýšlím jak namalovat pusu. Výrazně, červeně? Nebo pusu nakreslím konturou a  jen mírně zvýrazním  leskem? Budu za ženu, které patří svět, nebo budu křehotinka, která  potřebuje ochránit? Ano tyhle polohy měním dle potřeby, jako všechny ženy.

Občas se vaše drahá polovička lekne?

Vezmu si na pomoc opravdu velké zrcátko a postavím jej na stůl. Tedy je to spíš zrcadlo. Musím na sebe dobře vidět.  Pustím si k tomu hudbu a zadívám se do svých očí……. A už vím, jak namalovat oči. Můj muž  mi na stůl přistrkuje bílý čistý papír. nechápu. Vysvětluji si to tak, že asi tuší, že dnes mám chuť být za vílu a bílá k víle přeci patří. Nalévá mi sklenku vína. Samozřejmě bílého.  Po paměti sahám na poličku pro šminky.

Zarazila jsem se.

Najednou tam byl  penálek s tužkami a pastelkami. Nevyvedlo mne to zatím úplně z míry.Tak jak jsem zvyklá, otevírám pouzdro s kreslícími potřebami a už vím k čemu mám na stole ten bílý papír, začínám malovat svoje oči. Můj muž mne zná.

 Ale nééé.

Začala jsem kreslit svoje oči. Vždyť jsem přeci chtěla své oči namalovat!  No a najednou zjišťuji, že vzniká další díl Překonejte strach a naučte se kreslit či malovat. A za to může můj muž, lekl se mé nálady, on musí totiž do práce. Takže tedy.

Lekce pátá, jak nakreslit oči, jak se naučit kreslit oči, tentokrát holčičí.

Jak nakreslit oči.

Začneme trochu jinak než v díle Překonejte strach a naučte se kreslit malovat- jak nakreslit oči kočičí. Nebudeme  fotit, použije zrcadlo. Pokud v domě najdeme někoho, kdo nám bude sedět modelem, ještě lépe. Jen myslím, že to dlouho s naším kreslením nevydrží.Tak možná bude lépe, když si budeme modelem sedět my samy.No a právě k tomu máme zrcadlo.

Tužkou velmi jemně nakreslíme dvě mandle. Mezi mandlemi bude mezera asi stejně velká, jako je jedna  nakreslená mandle. Širší konce obou mandlí budou u sebe. Tyto mandle to jsou budoucí  oči, které zrovna kreslíme.  Kreslené oči dlouze pozorujte, třeba zjistíte, že nemají úplně přesný tvar mandlí. Že se třeba na jedné straně víc rozšiřují,. Nebo kontura malovaných očí  vytváří ostřejší oblouk? Rovněž asi zjistíte, že oči nejsou tak úplně ve tvaru mandlí. Jsou přeci na obou stranách zašpičatělé. Mandle nám sloužily jen jako vodítku tvaru. Teprve teď tedy nakreslíme skutečný  tvar očí. Nyní  můžeme na tužku trochu přitlačit. Stále však kreslíme velmi lehce.

Přichází na řadu obočí. Začátek obočí bude přibližně souběžné se začátkem vnitřního koutku oka. Obočí bude končit  mírně za vnějším koutkem oka. Bude přibližně ve výšce  asi na šíři oka. Zatím uděláme jen několik čar, abychom si vyznačili tvar obočí. V detailu budeme obočí kreslit až úplně na konci.

Nyní  lehkou linkou vyznačíme tvar víček. Ty budou mírně pod polovinou celého prostoru mezi okem a obočím. Naposledy nakreslíme do očí duhovky, ale zatím ne „duhově“, jen v obrysu.

Dále budeme v kresbě očí pokračovat se zorničkami. Nakreslíme kruh, který neuzavřeme.  To si připravuje prostor pro záblesky v očích. Oči tak dostanou prostor a živost.

Nyní máme nakresleny oči a můžeme pomalu začít stínovat. Začneme v bělmu a to ve vnitřním a vnějším koutku. Směrem k duhovce necháme kousek  bílého papíru.  Duhovku začneme paprskovitě vyplňovat jednotlivými čarami s tím, že ve vrchní části duhovky budou čáry o něco tmavší. Nezapomeneme vynechat  oválnou bílou plochu, která bude vytvářet záblesk v očích. Zorničku nakreslíme nejtmavším tónem s tím, že opět vynecháme bílou část pro záblesk.

Ořežeme si tužku a ostrým hrotem a pevnou rukou obtáhneme konečný tvar očí. Linka nebude všude stejně výrazná. U vnitřního a vnějšího koutku bude nejtmavší, ve středu bude světlejší. Docílíme tak většího zdání prostorovosti. Nyní můžeme nakreslit i dvojitou linku spodního víčka. Tím naše oči zase trochu ožijí. Vytváříme zdání šíře kůže. Z krajní linky pak vyrůstají řasy. Ty však ještě chvilku nebudeme kreslit.

Zbývá ještě dostínovat spodní i vrchní víčko. Dívejte se na obrázek i na své oči. Tam, kde vidíte stín, trochu přitlačte na tužku. Nepoužívejte však její hrot, ale plochu.

Tak a teď konečně můžete ostrým hrotem tužky kreslit řasy. Jednu po druhé. Moc to s nimi nepřehánějte, ať je za nimi vidět víčko. No a málem bychom zapomněli na obočí, tak směle do něj.

Tak  a máte nakreslené oči.  Možná ještě trochu barvy, aby se duhovky staly duhovými a je to.

Jsou to oči , kterým patří svět, nebo oči víly, která potřebuje ochránit?

Nevíte jak toho docílit?

Přihlašte se do kurzu kreslení či malování.

Chytlo vás kreslení a malování a zajímá vás, jak nakreslit a namalovat  oči s výrazem laně, nebo se chcete naučit kreslit či malovat oči s výrazem predátora ? Přihlašte  se do kurzů kreslení nebo malování pro dospělé. Můžete přijít i  do dopoledních kurzů  kreslení pro seniory .  V Ateliéru ŠUM – Školičce u sv Michala se můžete do kurzů připojit kdykoli. Lekce jsou vedeny velmi individuálně, takže vám vše vysvětlíme. Lekce kreslení a malování běží od října do června. A teď v únoru otvíráme nový semestr.