Je babí léto a květiny stále voní, jakoby nečekaly žádné podzimní plískanice. teplé dny zvou k posezení v parku třeba se skicákem….V dnešním dílu, jak nakreslit kytku, se budeme věnovat květině pichlavých trnů a sladké vůně.
Růži
Na co si dát při kreslení květiny pozor?
Asi jste již zkoušeli kreslit květinu a možná to nedopadlo úplně dle vašich představ a vy vlastně nevíte proč. Chcete-li kreslit květinu, určitě budete přemýšlet o růži. V našem prvním dílu jsme si řekli, jak nakreslit tulipán. Začínali jsme s ním pro jeho jednoduchost. Následoval vlčí mák, při jehož kresbě jsme nacvičili kreslení okvětních plátků podobných těm růžovým. Takže máme natrénováno.
Nejprve trocha růžové historie
Růže ve starověkém Řecku byla přiřazována bohům lásky Afrodité a Érotov. Byla symbolem lásky, krásy, mládí, nevinnosti a radosti. Podle jedné legendy měly první růže vyrůst z krve bohyně Afrodity, podle jiné se růže ztotožňuje s ranními červánky. To když bohyně Eós vysypává růžemi cestu slunečnímu vozu boha Helia. Růže je i symbolem Panny Marie, rovněž i Kristova srdce. A modlitba růženec je rovněž odvozena od růží.
Růže byla inspirací i pro Božskou komedii, kdy Dante vidí v nebi obrovskou růži. Jejich okvětních plátcích sídlí věčně blažení a v jejím nitru sídlí samotný Bůh.
Kolik těch okvětních plátků vlastně musí být? Může jich být až 40.
Tak vzhůru do kresby
V minulých dílech „seriálu o kresbě květin“ jsme si povídali o nutnosti detailního prozkoumání zobrazované rostliny. U kresby růže to platí dvojnásob. Její okvětní plátky jsou totiž jako bludiště .I zde pomůže preparace a zkušební skica jednotlivých okvětních plátků. A sledování každé linky při kresbě květiny.
.
Skica
Opět začínáme oválem. Jakýmsi vajíčkem. Podle polohy květu tvarujeme osu našeho „vejce“.
Abychom si byli jisti sklonem, raději si tuto osu nakreslíme jemným, téměř neviditelným tahem. Osu nad květem vygumujeme a pod květem ji využijeme jako základ stonku. Kolem osy a vejce nakreslíme elipsu. To bude tvar pozdějšího květu růže. tento tvar rozdělíme na koláče. Respektive na 6 stejných výsečí. Ty nám budou sloužit jako orientace směru růstu jednotlivých okvětních plátků. Ve vrchní části vejce zatočíme malou spirálku. Stejnou, jako má šnečí ulita. Nyní, stejně jako u tulipánu (růže má podobný střed) vykreslíme jednotlivé okvětní středové lístky. Zpočátku pracujeme velmi jemně. Jsme-li si tvarem jisti, obtáhneme jej měkčí tužkou. Výsledný tvar je vlastně velmi podobný tvaru tulipánu.
Zvýrazníme jednotlivé středové okvětní lístky. Nyní nám velmi pomůže rozdělení elipsy na výseče. Neboť naše hledání v bludišti lístků může začít. Radím skutečně postupně, směřovat k cíli, lístek po lístku. Je důležité vědět, kde lístek končí, kde začíná, kam se ohýbá, kde jakoby mizí. Toto je moment, který rozhodne, jestli se vaše růže bude podobat růži, nebo prapodivnému knedlíku. Možná bude vaše trpělivost vyčerpána ještě před dokončením. Raději odložte tužku a odpočiňte si. K započatému dílu se vraťte později.
Stonek jen zesílíme osu našeho původního vejce, přidáme pár trnů, případně pichlavých skoro neviditelných jehliček.
Vlastní kresba
Nyní máme vše rozvrženo. Můžeme tedy začít kreslit „naostro“.
Jsou dvě varianty. Tužka, či pastelky. Tužku zvolíme měkčí řady B, klidně 3,4, Pastelky raději umělecké než obyčejné. Čínské si určitě nekupujte. Ne že bych se zase vracela k jarní koronasituaci, ale ony prostě nekreslí. Na mém obrázku jsou použity pastelky tmavých, tak i světlých barev. Pokud kreslíte černou tužkou, pouze dosaďte stín za tmavé pastelky a světlo za světlé pastelky. Tím dosáhnete plastičnosti květu.
Jak na stínování
Pozorujte, trochu si přimhuřte oči, snadněji tak vypozorujete, kde je největší stín. Tyto plochy si postupně naznačte v celém květu. Dávejte dobrý pozor odkud padá na květ světlo a opět mu nechte vyniknout. Takto postupně prokreslete celý květ. Přidávejte, ubírejte, světlo, stín, barevnost.
Nemyslete, že to bude hotové za 10 minut. Kresbou růže s přehledem vyplníte hodinku, či dvě. To platí obecně při kresbě květin. Nepospíchejte, zastavte. Jinak je vaše snažení odsouzeno k neúspěchu.
Zastavili jste se?
Pokud se vám to povedlo, určitě se povedla i růže. Jestli se to moc nepovedlo, rádi vás to naučíme v našich kurzech kresby malby. Kreslení a malování květin patří k oblíbeným. Z malířů minulosti se růžemi zabýval „botanický“ malíř Pierr-Joseph Redout, možná si o něm budeme a mnohých dalších v našich výtvarných kurzech povídat. On se totiž pomalu krátí den a na sezení v parku pomalu nebude pomyšlení…..a květiny se dají kreslit i v atelieru.
V galerii pod článkem jsou květiny malované v našich kurzech kresby malby pro dospělé. Chcete poradit? Chcete tvořit s námi? Tak přijďte do našeho výtvarného kurzu. Zajímá vás jak to u nás chodí s nezvaným hostem covidem ? Vše podstatné najdete v Covid info.
Zdroj obrázků: vlastní foto sbírka.