Možná jen potřebujete dodat odvahu?

Začátkem každého semestru vyřizuji mnoho dotazů týkajících se průběhu, náplně, organizace kurzů. V tomto semestru se však nad všemi dotazy potencionálních zájemců o naše výtvarné kurzy jeden vysoce vyjímá. Je mnohdy nevyřčen.

Vyřčen, vypadá asi takto.  

Jsem chronický začátečník. Nechodí k vám samí umělci, že. Na výtvarku jsem chodil-la v dětství, od té doby nic. Dotaz byl v tomto semestru tak častý, až mě to vede k zamyšlení, proč se tak děje.  Je to současná doba přející dravosti a dokonalosti? Je to množstvím nároků na naši bytost? Je to obava z kritiky?  Je to stud, obava ze selhání, ztrapnění…. Udělala jsem si průzkum.

Čeho se obáváte, když se hlásíte na výtvarný kurz?

Že moje výtvory budou nejhorší ze všech.

Že mi to nepůjde.

Nevím, jestli na to budu stačit.

Obávám se pohrdavé reakce okolí.

Obávám se kritiky lektora.

Že se mi nabourá moje představa o mé šikovnosti. Jsem přeci perfekcionista..

Že asi nemám talent.

Že jsem jediný začátečník mezi samými umělci.

Jak rozptýlit své obavy, odhodlat se a PŘIJÍT

Už jen pouhá myšlenka, že by se vám chtělo tvořit, nebo se naučit nějakou výtvarnou techniku, je známkou toho, že to půjde. Možná ne hned, možná za delší čas, než si představujete. Je to jako s jízdou na kole, s plaváním – časem se to prostě naučíte. Nepotopíte se, najednou jedete. Stejné obavy totiž má většina přihlášených. Nejste v tom tedy jediný, nejste v tom sami.

Rada do začátku. Nepospíchejte na sebe, nehodnoťte se

Možná tedy vaše první výrobky budou kostrbaté, ale to vůbec nevadí. Naopak, je v tom krása otisku vaší ruky, vaší osobnosti. Postupně, až si vaše ruce uvědomí potřeby materiálu, se vám povede propojit ruce s vaší představou, myšlenkou, záměrem. Svůj první výrobek nezahazujte do nejbližší popelnice. Nechte si jej, označte jej datem. Až přijde čas, porovnejte se svým posledním výtvorem.

Uvidíte, objeví se pocit uspokojení, stoupne Vám sebevědomí

To je ta cesta tvořivosti, proč to je tak lákavá a proč po ní člověk chce jít i přes první klopýtání. To je ta síla, která nás vede k tvorbě. K tvorbě vlastníma rukama ať už je to keramická miska, zásnubní prsten pro milou, autorské grafika – přání přátelům, svázané kniha, či fotokniha..

Naši lektoři pro vaše nesmělé krůčky mají pochopení. I oni je znají.

Jsou lidé v kurzu zkušenější? Fajn, koukejte jim pod ruce. I oni své ruce museli ladit na svoji mysl, představu. I jejich ruce zpočátku poslouchaly málo.

Zkusíte to?

Začít můžete třeba v krátkých workshopech. Nebo v balíčcích po 10 lekcích. Dostane se vám přijetí, podpory vaší tvořivosti a chuti po relaxaci.

Pokud vaše relaxace uměním bude pravidelná, určitě se dostaví výsledek, s kterým budete spokojeni a který naplní vaši představu o sobě, o tvorbě o kráse. Doma je vždy tisíc důležitějších věcí, než si večer sednout a kreslit.

Výtvarné kurzy vedou výtvarníci s pedagogickou praxí.   Toto je Několik dobrých důvodů proč navštěvovat Ateliér ŠUM výtvarné kurzy Praha.

Chcete poslat přihlášku?

Těšíme se na vás !

Nevíte, který kurz zvolit, pište, volejte…..

Více Zuzana tel: +420-606 908 230, e-mail: piste@kurzyuzuzy.cz