Také patříte k lidem, kterým se líbí kameny, kamínky, drahokamy?

Kameny nás provázejí na každém kroku a to doslova, když po nich třeba jdeme. Někdy se stačí sehnout a sebrat krásný oblázek, náš nový malý poklad.

Kde můžete hledat ještě?

Samozřejmě v nějakém obchůdku s minerály. Myslíte-li to vážně, určitě vás cesta zavede na burzu minerálů. Tedy pokud nejste sběratelem minerálů. Ti dokáží najít i jehlu v kupce sena. Myslím, tím drahý kámen v hoře nakupeného kamení. Právě na burzách minerálů se dají koupit nádherné kousky. Burzy minerálů se konají několikrát do roka ve větších městech. Pěkný seznam burz najdete například zde http://www.laskaksutrum.cz/burzy/.Burzy minerálů jsou pro širokou veřejnost a vybere si tam snad každý, ať už kamenům rozumí více či méně. Jenže co pak s těmi úlovky. Můžeme je vystavit doma na poličce,, ale  můžeme je použít i do  šperků.

My máme kámen a víme co s ním.

Technika cínovaného šperku

O poličce již byla řeč. Je zde ale ještě druhá možnost. Cínovaný šperk. My v Ateliéru ŠUM drahé kameny adjustujeme do šperků. Varianty jsou hned dvě. Rychlejší je upevnění kamene do cínované obruby. To zjistíte v našem kurzu cínovaných šperků.  V kurzu se dozvíte nejen o možnostech upevnění a zdobení cínového lůžka, ale i o právě zmiňovaných burzách minerálů. Lektor Jirka Buriánek doplní a vysvětlí, jak na nákup kamenů, jaká bývá nabídka, ale i na co si dát pozor. Protože sám je sběratelem, rád přidá informace, kde se v Čechách dají najít krásné minerály.  Má oblíbená místa, kde si může každý, při troše štěstí, najít nějaký krásný kámen.Půjdete na jisto.

Kámen je uměleckým dílem přírody. Vznikne-li obraz, tak rám může umocnit jeho krásu.  U cínovaných šperků můžeme takový,,rám“, vytvořit z cínu a tím doplnit krásu kamínku. Některé drahé kameny jsou již krásné sami o sobě a byla by jich škoda v přehnaně složitém šperku. Stačí jim právě pouze jednoduché „zarámování“. Naopak jednoduchý kamínek vybízí k doplnění složitějším motivem. Kurz cínování šperků vám může být odrazovým můstkem k dalšímu rozvíjení vašich uměleckých schopností. Nasměruje vás. Vytvoříte vlastní krásný cínovaný šperk, jehož základem bude drahý kámen. Lektor vám ukáže techniku, kdy pomocí cínu a pájky vdechnete kameni nový život.

Zlatnické techniky designového šperku

Druhou možností je zlatnické zpracování a zasazení kamene do stříbra. Tato technika je zdlouhavější a pracnější.  Naučíte se ji v kurzu designového šperku a tentokrát vás povede lektor Karel Herink. Naučí vás používat zlatnickou pilku, vytloukač a třeba i anku. To je ale na dlouhé povídání. Třeba o jednom překvapení

Tak už máte ten kámen?

Máte chuť to zkusit?

Obáváte se, že to nezvládnete? Nebojte se, lektoři jsou trpěliví naučili to již mnoho našich návštěvníků výtvarných kurzů. Tak přijďte i vy.

Těšíme se

Zuzana, Jirka a Karel

Zdroj obrázků: vlastní foto sbírka.