Zuzka Bičíková v Ateliéru ŠUM

Na svých cestách za pohybem jsem narazila na jedno velmi zajímavé studio. Jméno jeho zakladatelky čtete v nadpisu.

Na zdi, místo fotky naleštěného svalovce visí obraz. U stropu se decentně, ale v jasném kompozičním záměru vznáší broušené křišťály a ke cvičení je vám nabídnut čaj.

Také byste zpozorněli?

Mně se to stalo. K obrazům mám podstatně blíž než k naolejované mase svalů.  Ke kompozici prostoru rovněž. No a čaj si dám také ráda. Uvelebím se na karimatce a vyčkávám, co přijde.

Dokážete pustit svoji fantazii na špacír?

Jsem plně soustředěná na své fyzické tělo. Soustředěná na to nejlepší provedení každého jednotlivého cviku, jakého jsem schopná. Zrovna mám nějak pro mě prapodivně překroucené ruce a nohy a snažím se nějak zorientovat.  Pak to přijde. Ženský hlas, který vychází z klidně sedícího těla, vás jen tak mimochodem navádí přímo do vašeho tělesného středu.

“Zavřete oči a….

Přeneste pozornost někam mezi křížovou kost a pupík. Zde natáhněte pomyslnou šňůrku, do jejíhož středu zavěsíte nádherný křišťál. Ten se s každým nádechem rozzáří do takové intenzity a barvy, jakou si vy sami zvolíte…. s výdechem se světlo opět stáhne do svého centra, aby s dalším nádechem mohlo opět nabrat na své intenzitě. Laďte se na svůj vnitřní zrak, aktivujte vědomí těla, nikoliv mysl… tu, si naopak dovolte zcela popustit a uvolnit se směrem dolů do těla

Hlas patřil Zuzce Bičíkové, stejně tak, jako studio Vnímej své tělo. Svůj zážitek si nemohu nechat pro sebe.

No, a tak se zrodil další 5.díl Souvislostí.

Pozvala jsem Zuzku k rozhovoru, ať vám svůj styl práce s tělem, duší a vědomím přiblíží a já mám chuť ukázat vám, odkud může také přicházet inspirace k malování.

Zuzko, jak se stane, že se vrcholový sportovec – tedy Ty, se začne ptát na barvy středu těla?  Do teď jsem měla představu, že sport je orientovaný spíše na výkon a plné soustředění.

Od vrcholového sportu, vedla ke Vnímej své tělo rozmanitá cesta, od těla fyzického – vnějšího, k tělu jemnějšímu – vnitřnímu. Od Světa vnějšího ke Světu vnitřnímu. V životě člověka jsou období radostné a potom také ty méně radostné…. a vše, co se děje je správně, jenom musíme být otevření pro nová poznání, setkání, věřit své intuici a jít za hlasem své podstaty, důvěřovat srdci a být trpělivý. 

Můj malovací příběh začal cca před 10ti lety, kdy jsem právě přebíhala z jednoho břehu Vltavy na břeh druhý 🙂 A to doslova. Rozhodla jsem se opustit jednu práci a jednu etapu mého života… pro práci jinou, tenkrát již Vnímej své tělo, práci, která byla a je mým projevem. Tenkrát jsem již navštěvovala svého duchovního učitele Milana Moravce, díky jemuž jsem objevila jiné sféry našeho Života, našeho Bytí …. sféry klidné, svobodné, láskyplné…. Sféry, kde nedominuje činnost naší mysli, jež je zaměřena na výkon a je velmi často tryznou, ale naopak jste zcela mysli oproštěni a vnímáte v sobě síly vyšší, je to dotek se svou božskou podstatou. Toto poznání vám změní pohled na Svět a vnímání sama sebe. Jedním z Milanových cvičení v počátcích bylo, ať asi cca po hodinovém meditačním pohybovém cvičení namaluji,  jak se cítím, obyčejně …na papír tužkou. A tak vznikl můj první obrázek(obr.1), který jsem hned v následujícím týdnu přemalovala na plátno. A tak jsem začala malovat své Vnitřní Světy 🙂

Jak Ti při sportu pomáhá představa např. zářícího křišťálu

Ještě důležitější než vizuální představa je pocit, který ve svém těle cítíte a na základě toho pocitu, až přichází nějaké připodobnění, představa. On to nemusí být křišťál, každý má své představy a své vnímání těla a svá připodobnění. Já vnímám tělesný střed jako centrum sily a světla, a proto jej připodobňuji k zářícímu křišťálu. Když poté pracuji při cvičení se skupinkou lidí, příchozích z různých míst a v různých energiích, jsou představy sjednocujícím prvkem. Ráda potom ladím skupinu do vyšších energií skrze usebrání dovnitř těla a jemný dech, který je sám o sobě světlem.

Inspiruje Tě práce s fyzickým, či vnitřním tělem? 

Je to tou největší inspirací. Zejména práce s vnitřním tělem je pro mne otevření kreativity z vyšších sfér. Najednou vše jasně vidíte vyobrazeno, dokážete se vyladit na stav hlubokého Bytí, ve kterém přicházejí i čisté, ničím nezatížené vize, chcete- li. Osobně používám malování k vyjádření svých vnitřních Světů, na která jsou slova krátká 🙂 Věcí další, je samotné malovaní a kreativní práce v rozšířeném stavu vědomí. Taková tvorba potom opravdu přichází ze srdce. 

Když maluješ, je první impuls pohyb, cvičení, praktikování jógy….. či cokoliv tělesného, nebo je to zklidnění, usebráni?  Nebo ještě něco jiného.

Je to vždy usebrání, meditační cvičení, vyjádření pocitu, který není zatížen myslí. 

Vím, že mé malby mají hodně daleko do perfektních ztvárnění a technik, ani potom netoužím. Nikde jsem se malovat neučila. Ale mám z toho radost a dokáži se tak lidem více přiblížit beze slov 🙂

Chcete vědět jakou barvu má Zuzčino CORE ?

Tak koukněte do galerie pod článkem. Najdete tam její obrázky. 

Chcete to zažít?

Tak přijďte na Zuzčiny lekce. Kam? Vnímej své tělo.

Po malování https://www.kurzyuzuzy.cz/kurzy-pro-dospele/kurz-malovani/, , šperkaření, či jiném výtvarničení je fajn nasytit i fyzické tělo.

Chcete poznat jakou barvu má vaše CORE ?

Chcete nás potkat obě najednou?

Po Novém roce 2024 pro vás chystáme propojený sobotní workshop.

Bude o barvě a pohybu, o pohybu v barvě, o barvě v pohybu, o vás a o nás.

Dáme vědět.

Zuzana a Zuzka

Atelier ŠUM