Začíná temná polovina roku

Je začátek listopadu, pomalu se ocitáme v méně barevné polovině roku.Tu jako by odstartovaly Dušičky, Samhain, svátek Všech svatých, či Halloween.  Z možností prosím vyberte název, který je vaší duši nejbližší.  Ať tyto dny pojmenujete, jak chcete, jedno je jisté. Příroda chystá oslavu úrody. Vše kolem vyzdobí jedinečnou barevnou kompozicí. Vzápětí je však s barvami byla velmi střídmá. U některých z nás vyvolá tento čas nelibost, smutek, u jiných zklidnění, rozjímání. Skoro to vypadá, že si s námi příroda hraje. No a tak jsem se rozhodla jít trochu proti ní. Hodlá zde „proprat“ barvy ze všech stran.

psychologie barev

dýně kam se podíváš

Co dokážou barvy

Je všeobecně známé, že barvy dokážou ovlivnit naši psychiku. Právě toto mne nutí přemýšlet o barvách jako takových a přidávat k nim „blízká“ slova. Žlutá povzbuzující, otevřená, veselá. Oranžová vyvolávající představu tepla, úrody, radosti. Tichá zelená. Důvěřivá modrá. Tajemná fialová. Zdrženlivě střízlivá hnědá. Netečná, neutrální, pokorná šedá., nejistá a nevinná a bílá. Černá jako nejtemnější brva, barva smrti, vzdoru. Zkrátka černá tečka. Nejen v tento podzimní čas příroda zkouší, zda její psychologie barev funguje i nás, na bytost, která si říká člověk. Dovolím si tvrdit, že jí to vychází.  Návštěvníci kurzů malování zkouší na paletě i na obraze vlastnosti barev a snaží se přírodě konkurovat. Ti se s teorii barev setkávají z našich výtvarných kurzů nejvíce. Co barvy dokážou by vám mohli tedy vyprávět!

psychologie barev

Letní chrpa

Psychologie barev funguje

Nemusím psát sáhodlouhé texty, vždyť si to vybavte. Žlutooranžové slunce krásně svítí a vy se usmíváte. Procházíte se zelenou loukou a je vám blaze. Odpočíváte v zeleném lese. Pod nohami vám šustí hnědočervené podzimní listí a vy rozjímáte, přemýšlíte. Je to přeci jasné, jen si to připomenout. Barvy vás zkrátka ovlivňují více, než jste si ochotni připustit. Běžte tedy barevnosti trochu naproti a obklopte se takovými barvami, které vás budou podporovat, motivovat. Mezi kterými se budete cítit dobře. Mezi kterými si odpočinete. Volbou každodenní barevnosti oblečení to začíná a interiérem určitě nekončí. Nekonečnými hovory o ladění barev ve vlastním bytě prošel snad každý z nás.

Symbolika barev chtěná, či nechtěná

Lidská bytost dává po staletí barvám, různou symboliku. Každá barva, tak jako každá lidská bytost, má ale svoji dobrou i zlou polohu. Tak třeba červená je barvou plodnosti i krvavého násilí. Zelená barvou mládí a svěžesti, ale i zlých démonů. Modrá barva měsíčního svitu v temném lese, ale i dalekého vesmíru, štěstí, božství….Napadá vás ráno před šatníkem, že si vlastně oblékáte symbol vaší nálady a ne sukni? Napadá vás, že barevným laděním bytu dáváte o sobě vědět víc, než byste chtěli?  Trochu se v sobě nevyznáte? Zkuste si projít symboliku barev a své barevné preference. Možná vám v mnohém napoví, jak se sebou dál.

psychologie barev

normální třešně

Kouzelná barevná synestezie

Zatím jsem psala o barevných vjemech na jednu oblast našeho smyslového vnímání. Samostatnou kapitolou jsou však lidé, kteří mají zajímavou schopnost slyšet, cítit barvy, vnímat barevně černobílý text. Synestezie je vrozená. Představte si, že každé slovo tohoto textu má jinou barvu. Každý den v týdnu má jinou barvu a když zajdete na koncert, máte ještě k hudebnímu zážitku barevný vjem. Jdete na výstavu abstraktních obrazů a jednotlivé obrazy si můžete přečíst, neboť barva vyvolá ve vašem mozku slovo. Nebojte, nedala jsem si normální houbový čaj. Ostatně, ten by nefungoval. Musela bych sáhnout po LSD, tyto drogy podobné vjemy prý umějí vyvolat.  No a někdo to má skoro zadarmo😊, jako genetický dar matičky přírody. Možná zrovna ten někdo čte tento článek. Bylo by zajímavé dozvědět se, jak to má. Jste-li ten někdo, podělte se.

„Jen“ módní trend?

Všimla jsem si, že v různých životních obdobích lidé mění své barevné preference. Myslím, že to z větší části není způsobeno módními trendy. Jistou míru ovlivnění barevných preferencí jim však upřít nemohu. Zamyslím-li se nad módními trendy barevnosti posledních let, obloukem mne to vrací k symbolice barev. Proč? Barvy roku 2019 modrá, červený korál…Barvy roku 2020 zatím ještě nejsou jasné, ale vypadá to zase na mořský svět. Hlubinná modrá, barva mořských řas a…bělený korál. Tedy jinými slovy. Mrtvý korál a tady jsme u té symboliky současnosti.

Mluvím o korálech na Velkém bariérovém útesu

Nevím, zda jej zachráním, pokud moje jarní sáčko bude mít barvu Bleached  Coral. Touto větou jsem jasným příkladem toho, že jsem se posunula do temnější poloviny roku, kdy je čas na rozjímání.  Třeba o tom, jakou barvu bude mít vaše sáčko, nebo jakou barvou vymalujete byt, tak aby podtrhoval vaši osobnost. Ještě, než to vymyslíte, zkuste nechat na sebe barvy působit zatím jen přes monitor počítače. Podívejte se na Barevné trendy v interiéru 2019 na webu s italským designovým nábytkem. No jo, Italové vědí. A na jaře hurá pro malířskou štětku!

Teď pěkně v klidu u horkého čaje přemýšlejme třeba o tom, proč se říká křiklavě červená. No přeci proto, že barvy dokážou křičet. Také budu přemýšlet, abych mohla psát další články o barvách, když je se na ně chystá být příroda skoupá. Již nyní mohu slíbit, co odstavec tohoto článku to nový  „barevný“ článek.

Barevné trendy v domácnosti

Fotky pod článkem

Tak to jsou naše rodinné fotky pořízené při toulání přírodou.