Jste hravý typ?

Musím se přiznat, že  já tedy úplně hravý typ nejsem. Přesvědčit mne, abych si s vámi dala partičku karet, je skoro nadlidský výkon. Společenské hry nejsou pro mne v současné době úplně zábavné. Nicméně, ráda s i hraji v pohybu a  v malování. Vnímám, že kolem mne je spousta hravých lidí. Snad jste tedy přišli na nějaký obor, kde si rádi pohrajete. Pro vás hravé je totiž cvičení, které vám dnes chci představit.

Jak se tedy naučit  míchat barvy?

Hrajte si.  Jak jsem předeslala v úvodu článku, je dobré, pokud si dokážete hrát. Pokud se tedy v tomto cvičení malování nebudete brát úplně vážně. Někomu k tomu stačí parta lidí, někomu slunečný den a někdo si k těmto dvěma atributům pohody ještě přidá sklenku dobrého vína.

Jak naučit ruku synchronizovat barvy? Jednoduše, hlava už to umí.

Tak se tedy uvolněte a odložte štětec. Zpozorněli jste? Cože, vždyť v názvu článku uvádím, že budeme míchat barvy! Ano a štětec by nám v této fázi překážel.

Jak jsme míchání barev cvičili my v kurzu malování.

Pavel už věděl, že někteří lidé v kurzu malování nejsou moc hravé typy. (No a já tam tedy nechodím). Tak tedy koupil láhev vína. Nejprve povídal o teorii barev, o Ittenově barevném kruhu, o barvách primárních, sekundárních, tercialních…. Za tu dobu již láhev vína byla téměř prázdná. Pak na stůl postavil zátiší, návštěvníci kurzů malování a kreslení do ruky vzali paletu se základními barvami. Dožadovali se štětce, ten jim ale lektor kurzu malování Pavel schoval.

No a tak lidé vytřeštěně koukali na zátiší, na lektora, na paletu, na zátiší, na paletu, na zátiší…. Jejich hlava pomalu začala synchronizovat barvy, které jejich oči viděli. Hlava to totiž umí. Jak to ale naučit  ruku.  Právě tady by nám štětec překážel. Jednotlivé prsty namáčíme do jednotlivých barev, a jejich stopy se nám na bílém papíře proplétají. Barevnými prsty tvarujeme zátiší přímo na papíře. Barvy se začnou zákonitě míchat. Přes počáteční ostýchání, se lidé začínají uvolňovat, smějí se, hrají si a…Učí se míchat barvy. Synchronizaci barev zvládá nejen hlava, ale už i ruka. Cílem tohoto kurzu malby bylo zprostředkovat lidem poznání a obohatit je o zkušenost, že všechny barvy se ovlivňují – míchají. Tuto zkušenost budeme dále rozvíjet v dalších kurzech malby. Teď nám míchání barev půjde lehčeji.

Štětec bude naše prodloužená ruka, která už zažila co to je, když mozek pošle barevný signál.

Chcete to zkusit také?

Přijďte do některé z hodin kurzu malování a kreslení do Ateliéru ŠUM. Třeba vám  půjčíme štětec, nebo nalijeme čistého vína. V polovině února začíná jarní semestr.

Ateliéru ŠUM – Školičce u sv Michala se můžete do kurzů připojit kdykoli. . Lekce kreslení a malování běží od října do června. A teď v únoru otvíráme nový semestr.