Může výtvarná činnost rukou ovlivnit rozpoložení mysli?

Tuto otázku jsem položila lektoru Pavlovi na dvoře domu, v kterém máme výtvarné kurzy . Já  keramiky, on kresby a malby. V ruce dřímal svůj tablet  a jako vždy pořizoval  interní fotky z průběhu kurzů. Fotky nám lektorům slouží k upomenutí  probraných technik. Lidem navštěvujícím naše výtvarné kurzy pak k upomenutí prožitého. K fotkám z alba mají přístup pouze lidé spřízněni s Ateliérem ŠUM.  Tedy lektoři a návštěvníci. Dnes ale udělám výjimku. Chci vám zprostředkovat, co zde po večerech prožíváme.

Obyčejně věnujeme v kurzech pozornost zobrazovanému, či  technice ztvárnění modelu. Tentokrát jsme se soustředili na ruce. Nikoli na kresbu či modelaci rukou, nýbrž na ruce,  jako na prostředníka mezi vnějším světem a naší myslí.

Čí vlastně jsou, ty ruce?

Potkají se tu ruce dospělých  produktivního věku  – bankéřů, ekonomů, lékařů, zdravotních sester,  číšnic, kuchařů, právníků, biologů, učitelek, architektů, jeptišek a mnichů, masérů, studentů. Dětské ruce. Ruce  dospělých, co mají již nárok odpočívat – seniorů, ale i oni měli ještě před nedávnem svá povolání a tak se přidávají ruce stavitele lodí, kraniosakrální terapeutky, vysokoškolské profesorky, mámy od 8 dětí….

Ještě hledáte  odpověď na první otázku?

Ano, ruce a jejich výtvarné počiny mohou ovlivnit rozpoložení vaší mysli.

Nevěříte? Přijďte si toto konstatování ověřit.

Na všechny ty ruce mi s Pavlem hledíme. Jsme rádi, že můžeme být při tom, když se tyto ruce boří do keramické hlíny, či jemně a důsledně zanechávají stopu tužky na bílém papíře.  Pavel hbitě fotí a pak debatujeme o tom, jakou úlohu hrají ruce v naladění mysli. Jak důležitou roli hrají při krystalizaci myšlenek,  při  očištění mysli od denního balastu. Jak důležitou roli hrají ruce při odžívání životních zkoušek. Jen si to uvědomte. Co uděláte, když vás něco rozzuří, nejraději byste vzali do ruky… a…. Když se potřebujete odreagovat, vezmete do ruky….tenisovou raketu, koště, míč, pletací jehlice, knihu….keramickou hlínu, tužku, barvy….Když máte někoho rádi, vaše ruce jej  hladí……

V hlavní roli: RUCE, STÍNY a FOTKY.

Tak tohle jsou ty ruce, které nám toho tolik umožňují, skrz které vnímáme svět. Tak tohle jsou ty ruce, které potkáváme u nás v Ateliéru ŠUM ve výtvarných kurzech a tohle jsou ty interní fotky,co dělal Pavel Kocych lektor kurzu kresby a malby, které jsem vám musela ukázat, tak se mi líbily.