A jak se máte, co je nového?

Tímto okřídleným souslovím začínám článek o životě našeho atelieru v době corona restrikcí. Vyhnu se popisování stavu, jak fungujeme v této situaci. Jak dlouze vyhlížíme naše návštěvníky. Jaký názor máme na uzavření našeho atelieru.  Jak těžká je pro naše fungování tato doba a že ji přežíváme i díky toleranci většiny našich návštěvníků. Tyto povzdechy nechci rozvíjet a zatěžovat tak vaši mysl.

Tento článek je o hledání pozitivního dopadu koronadoby

Víme, kdo je kdo

To rouška pomáhá zahodit masku. A tak jedni pomáhají, kde se dá a druzí se snaží vytěžit, co se dá. Pod rouškou tmy se také dějí věci….

Máme čas přemýšlet a hledat nové cesty

Tak i u nás v Ateliéru ŠUM. Za zavřenými dveřmi a zataženými roletami našeho atelieru vzniká cosi nového.  Kdyby mi někdo před rokem tvrdil, že je možné kreslit a potkávat se přes nějakou komunikační platformu, tak bych asi významně nadzvedla obočí. Ahaaa, no, když myslíš….V jarní koronadobě byste to nadzvednuté obočí ještě uviděli, ale teď? Náš atelier se proměnil v natáčecí studio.

Atelier, nebo studio

Kouzlo. Lektory s napětím sleduje jen svítící oko kamery a ostříží oko kameramana. Lektoři jdou s kůží na trh….  Přetáčíme, jednou, dvakrát. Špatné světlo, přežblept, zlomená tužka, hlasití popeláři. Moje uši jsou napnuty a hlava sleduje tok lektorových slov. Potřebujeme hodně kávy a i tak vydržíme vždy dvě tři hodinky. Pak všichni vyždímaní odcházíme ze ztichlého atelieru.

Kamera, střih, jedem

Ta jízda tedy není nijak rychlá. To, co natočíme, ještě kameraman sestříhává a doplňuje titulky a hudbou.  Po dlouhém hledání hudby k videím nám ji nakonec nahrál kamarád.  Pak zbývá nahrát video na Vimeo (tam nás od nového roku najdete). Pak už „jen“ důkladně popsat na našem webu obsah videa. Většina videí je zaheslovaných, a tak je možné vidět pouze teaser. Ne tak pro vás, naši současní návštěvníci. O tom ale v závěru.

Jak neztratit tvořivost a uměleckou fantazii?

Odpověď je jednoduchá. Pokračovat ve svých předešlých aktivitách, nebo je naopak po dlouhém čase hledat. I s tím, že přejdete na jiné způsoby, než na které jste byli zvyklí. Nebo naopak nové způsoby objevujete, hledáte, učíte se je používat. V této době je tedy online lekce jedinou možnou volbou.

Jak s tím nakládáme my?

Připravili jsme pro vás videa a živé online lekce kreslení. Zatím máme hotova videa Začínáme s kresbou. Přidejte se!  A Točte s námi na kruhu. Přidejte se! Na sestříhání a dotočení ještě čeká druhá série kreslení, keramika modelování z volné ruky, akvarel, pastel, šperk, videa tvoření pro děti….

ZOOM to jistí

CO? Jednak naše kreslení a jednak přednášky z dějin šperku. Přes tuto komunikační platformu vysíláme kreslení online živě každé úterý večer. Zde se potkávají účastníci našich kurzů. V současné době je to plnohodnotná náhrada prezenčního kurzu. Pro zájemce, kteří k nám do kurzů nechodí, ale občas si rádi kreslí a malují ve společnosti pořádáme občasné online kreslení živě Jejich prvním tématem byla oslava spuštění online kurzů. Sklenice a láhev s vínem se jakoby nabízela. Ať už ke kreslení, či přípitku. Takže téma zátiší bylo jasné. Sklo. Druhé téma- zátiší s ovocem, tedy zvyšování imunity. Protože přeci to ovoce ze zátiší nenecháme shnít… Další témata najdete v Kreslení online živě, a protože už toho uzavření máme tak akorát dost, téma následné je jasné: Bota, škrpál. Nechám na každém, jak si tuto volbu vyloží. Třeba……Cesta?

Nejen pro šperkaře jsou otevřeny každou středu večer online přednášky z dějin šperku. Nemůžeme-li tvořit, můžeme alespoň vyživovat svoji fantazii pro  budoucí tvorbu.

Co s tím natočeným materiálem zamýšlíme dělat?

Jednak jej dostanete vy, naši návštěvníci, kteří jste k nám letos chodili zatím tak málo. K videím dostanete přístup na půl roku. Takže si vlastním tempem můžete zkoušet jednotlivá témata a techniky. Můžete se jen koukat a být poučeni a praxi nechat na příhodnější dobu, kdy naše ateliery zase budou otevřeny. Druhé použití je v rozšíření nabídky kurzů našeho atelieru.

Online výtvarné kurzy

Jsou vhodné pro ty z vás, kteří to k nám máte daleko, nebo chcete tvořit doma. Svého koníčka můžete rozvíjet prostřednictvím videí. Kdyby to bylo málo, můžete si dohodnout individuální konzultaci buď online, nebo osobní. Třeba budete chtít spojit své umění s výletem k nám na Prahu 1.Tuto možnost najdete vždy u jednotlivých online kurzů.

Máme to vyzkoušené

Jak jsem psala na začátku, skutečně jsem s nemyslela, že by tvoření a možnost výuky umění fungovalo na dálku přes monitor počítače. Ověřila jsem si, že je to možné a dokonce, pokud jsou lekce živé, je možné propojit energii skupiny, tak, jako při klasické lekci. Do budoucna tedy vidím v online lekcích doplněk, či náhradu lekcí klasických, a to v případech, kdy není možná osobní přítomnost z jakéhokoli důvodu.

Chcete vědět kam až dosáhne lektorova tužka?

Zkuste si lekci online kreslení živě a uvidíte, že až na Váš monitor.

Zuzana za Atelier ŠUM