Také jste si všimli, jak tvoření, tvorba, umění a vytváření pomáhají překlenut složité životní situace? Přicházíme tedy s návody na tvoření doma. O to víc se těšíme, až nastane doba potkávání v našem Atelieru ŠUM.

Vyrobit si vlastnoručně lucerničky se v tuto dobu z několika důvodů nanejvýš hodí.Atelier ŠUM

K jejich výrobě totiž potřebujete mráz (ten je v tomto roce opravdu nepřehlédnutelný) a pak je to romantické světlo (pro toho, kdo slaví Valentýna) a světlo na konci tunelu (pro toho, kdo jej v dnešní době vyhlíží). Mám-li mluvit na rovinu, je to spíš světýlko a mráz by šel nahradit mrazákem.

Zahraniční dopisovatelka

Ještě, než představím návod na výrobu lucerniček, představím vám naši zahraniční dopisovatelku. Návod pro vás vytvořila restaurátorka textilu Helena Szwierczynski. Žena, které pod rukama ožívají různorodé materiály 😊a pro kterou je tvoření, tvorba, umění a vytváření nedílnou součástí života. A zahraniční je proto, že v zahraničí  žije:).

Dnes tedy:

Lucerničky z plechovek, při jejichž výrobě pomáhá mráz

Potřebujeme:

  • plechovku
  • kladivo
  • tlustší hřebíky
  • návrh s nakresleným vzorem, lepenka
  • drát

Než naplníme plechovku vodou, změříme si obvod a výšku její plochy.

Plechovku s vodou uložíme na mráz, či vložíme do mrazáku.

Na pevnější papír (čtvrtku) velikosti plochy plechovky si načrtneme vzor. Je dobré si na linie vzoru nakreslit tečky tlustým fixem. Získáme tím představu, jak budou dírky vzoru od sebe vzdálené. Nedoporučuji příliš filigránské vzory. Pokud nechceme pracovat venku na mraze, musíme počítat s tím, ze naše práce je ohraničena rychlostí tání ledu.

Atelier ŠUM

Když je voda v plechovce zmrzlá, pokryjeme plechovku papírem se vzorem a spoj slepíme lepenkou.

Atelier ŠUM

Na pracovní plochu nebo na klín si položíme složeny froté ručník a začneme 2-3 údery kladiva na hřebík vytvářet dírky. Po krátké době si navykneme na správný rytmus i sílu úderu a docílíme stejně velkých dírek. Plechovku postupně otáčíme tak, abychom hřebík mohli držet stále kolmo k ploše plechovky, jinak hřebík klouže po povrchu a papír se vzorem se potrhá.

Atelier ŠUM

Pokud jsme hotovi zkontrolujeme ještě, zda jsme skutečně nezapomněli na některé části vzoru a papírovou předlohu sejmeme.

Vodu necháme odtát, nebo plechovku držíme chvilku pod proudem teplé vody. Po krátkém čase můžeme velkou část ledu vyndat a eventuálně vložit do jiné plechovky. Tím urychlíme mrznutí vody pro další lampičku.
Nakonec prorazíme na protějších stranách horního okraje plechovky dírky, kterými protáhneme ohnuty drát.

Atelier ŠUM

Pozor při vkládání čajové svíčky do lucerničky rukou, okraje  dírek uvnitř vytvářejí ostré hroty, o které se můžeme zranit!

Tak to je celý postup. v galerii pod článkem najdete variace na světýlka, lucerničky, svícny, tak jak jsme je vytvářeli v našich výtvarných kurzech a výtvarných dílnách.

Chcete s námi tvořit doma? podívejte se na online kurzy.

Zdroj obrázků: vlastní foto sbírka.