Seriál těchto článků je o duševní hygieně a o výtvarném vyjádření, o tvoření. Zkrátka o 3V. Pokud vás napadla podobnost s 3R, pak jste právě na začátku nadpisu, tedy: Vnímám. Pokusím se navést na cestu: Vytvářím.

Jsem v sobě

Tam, kam mohu jen já, Zkuste to také. Můžete utíkat do lesů a zpívat jak a kde vás napadne. Můžete tančit po lesní mýtinách.  Můžete jezdit na kole jako o závod…. Jak je komu blízké. Posilujete tím své psychické i tělesné zdraví. Mám teď na mysli vlastní snažení, sebe odpovědnost, seberozvoj. prostě sebe v sobě 😊.  V cestě k sobě může pomoci právě výtvarné vyjádření, tvoření, tvorba. Dnes to tedy zkusíme s keramikou. Díky, že jste přijali naši nabídku domácího tvoření. Přinesli jste si keramickou hlínu domů. Udělali jste dobře

Keramická hlína snese velmi mnoho emocí

Společnost je poslední dobou hodně naštvaná a ani já nejsem výjimkou.  Budu se snažit, proti tomuto stavu mysli postavit sobě blízkými prostředky. Pokusím se vám tuto obrannou strategii zprostředkovat.

Keramická hlína a Priessnitzův obklad

Nebojte, hlína je v pořádku, jen potřebuje trochu pozornosti. Přinesli jste si kousek hlíny a ten podle její tvrdosti zabalte do igelitu. Počká, až budete mít tvořivé choutky. Pokud by ty choutky nepřicházely, prosím zabalte ji do mokrého hadru a dejte přes ní zase ten igelit. Pokud budete obklad dávat každý týden, vydrží vám hodně dlouho.

Před každou prací s hlínou musíte z keramické hlíny vybouchat vzduchové bubliny. Otáčejte průběžně s hlínou, formujte ji do kostky a nebojte se s ní pořádně na každé straně bouchnout. Jak jsem psala, hlína snese velmi mnoho emocí. Ty můžete nyní vypustit. Tento proces opakujeme před každým tvořením.

Jak udělat mísu, misku talířek, podnos s využitím žilnatiny listů

Je podzim a listí na stromech pomalu zlátne

Určitě to znáte, jdete šustivým listím a vaše nohy si s ním potřebují hrát. Mimoděk prodlužujete krok a šustíte si svoji podzimní píseň. Sehnete se a vybíráte ty nejkrásnější barevné kousky. Hledáte barevné poklady, máte jich plnou náruč. Prudce zvednete ruce a najednou na vás prší vaše vlastní náruč….

Potřebujeme to listí

Pro dnešní tvořivý námět však listí budeme potřebovat. Běžte tedy prosím do přírody a nenechte se tak unést jako já v předešlém odstavci. Budete potřebovat pár listů. Jejich barevnost teď nechte stranou. Budete potřebovat ty s velmi jasně viditelnou a vystouplou žilnatinou a nemusí být ze stromů. Dobře poslouží, třeba kapradí, šalvěj, podběl, lopuch, rododendron, kaštan…. Však vy něco najdete. Máte dvě možnosti použití listů. Uložte je buď do euroobalu (takový ten kancelářský igelit do pořadače), to pokud budete pracovat v nějaké brzké době. Pokud na tvoření čas tak do týdne mít nebudete, pak si listí usušte. S vlhkým listí se však pracuje lépe.

Co s ním dál

Máme tedy zpracovanou hlínu do kostičky, která je hladká a nejsou na ní žádné praskliny. Pokud je objevíte, vyhlaďte je. Hlínu dáme na látku a pomalým válením a otáčením hlíny vyválíme plát asi 1 cm silný. Nyní vezmeme list, položíme ho na plát tak, aby žilnatina byla v kontaktu s plátem. Vidíme tedy vrchní stranu listu položenou na plátu. Nyní zase opatrně válíme a otiskujeme tak list do hliněného plátu.  Síla plátu by měla být asi 0,5 cm.  Dejte pozor na to, aby ve všech místech byla síla stejné. Nebo alespoň skoro stejná. Dá se to zařídit vodícími lištami, které umístíte na kraj plátu a válečkem po nich přejíždíte.  To bych ale nechala na složitější práci. Jste – li spokojeni s plátem, okrojte jej do tvaru budoucí mísy, misky, tácu, podnosu…. List máme stále přilepený na plátu.

Mísa

Najděte si doma formu, tvar, který se vám líbí. Nemusí to být jen něco z kuchyně, může to být míč, polštář, který natvarujete podle toho jak potřebujete….Ve všech případech platí, že jej musíte dát do igelitu. Jedna jeho strana musí být krásně hladká. Tak kam budete dávat list. Formu si dejte na nějaké prkénko a už s ní moc nehýbejte. Nyní vezměte plát a položte jej listem na formu. Pokud bych tedy brala vrstvy materiálů. Máme prkénko, na něm formu, na ní igelit na ní list a na něm keramickou hlínu. Kraje plátu pěkně vyhlaďte, případně podložte smotky z papíru v místech, kde vám přijde přepad přes formu příliš příkrý. Stejně postupujte při tvorbě talíře, podnosu, zkrátka toho, co vás právě napadlo, že nutně potřebujete.

Dobra rada na zlato

Hlína se při schnutí smršťuje. Pokud bude tedy příliš doléhat na formu, plát vám při schnutí praskne. Necháte-li při práci na plátu nějaké praskliny, při schnutí se prohloubí. Budete-li sušit plát nad kamny, popraská.  Takže na hotový výrobek dejte papír tak, aby hlína schla rovnoměrně. Až začne tvrdnout, sundejte ji z formy.

Nožky, ouška, reliéfní ozdoby

Připravte si je pěkně s prací na plátu jen je zabalte do igelitu) a až bude plát mírně tvrdý (mírně kožovitý), přidejte je k plátu. Nesmíte však zapomenout obě spojované části poškrabat do mřížky a mřížky zvlhčit vodou, nebo na ně dát šlikr (to je bahýnko vytvořené z hlíny a vody, uděláte si je snadno). Pak obě části k sobě připevněte tak, aby nikdo nepoznal, že jste s tím dělali výše popsané kousky.

Je hotovo

Tak a teď výrobek nechte pomalu schnout, bude-li suchý, vydrží v tomto stavu jakoukoli dobu. Pozor, bude však křehký. Tak nechytat za uši a brát jen v plných dlaních. Tak, jako ty podzimní listy, když jich chcete mít plnou náruč. Až nastane čas, potkáme se opět v keramických kurzech a vaši domácí práci dotvoříme.

Teď ale abyste šli na tu procházku, ne?

Klidné dny uvnitř sebe, vás, nás… 😊

Zuzana

Zdroj obrázků: vlastní foto sbírka.