Jak se z človíčka stane člověk, vědí všichni, ale jak se ze zlatíčka stane zlatník?

To jednou takhle jdete s rodiči do zlatnictví a shodou okolností jste človíček, zrovna hledající svoji buducí profesi. Zlatník je šikovný pán a prsten mamince upraví na počkání. Malé dítko ( jen tak na okraj, jmenuje se Karel) nechá nakouknut do své dílny a pustí si jej k tělu tak blízko, že může vidět i detailní práci rukou na maminčině prstenu. Proč to Karlíka tak zajímá? Od mala se mu líbí starožitnosti, alespoň tak to vidí teď, když mi popisuje svoji cestu ke šperkařině.

Z Karlíka je Karel a zlatník jej nadchl. Udělá talentové zkoušky úspěšně a vyučí se také zlatníkem. Baví jej i rytectví a tak šup na nástavbu na uměleckého rytce.  Nějakou dobu pracuje v oboru, tančí závodně latinu i standart a cestuje po řeckých ostrovech.  Z Karla je pán. Při práci si dodělá pedagogiku na VŠ, to už učí na SŠ budoucí zlatníky, klenotníky a starožitníky.

Jak se za zlatníka stane Pán prstenu, pardon, Pán šperku?

Jednoduše, potkali jsme se.

Hledala jsem schopného, zručného a spolehlivého lektora kurzu kovový šperk. Pan Karel vyhrál konkurz a tak je tu s námi již osmým rokem. Zaujala mne jeho osobnost, jeho přehled v dějinách zpracování šperku a jeho záliba ve starožitné šperkařině. Proč ve starožitné? V pracích šperkařů 19 a 20 století je vidět zvládnuté řemeslo ručního zpracování drahých kovů. Alespoň tak mi Karel vysvětluji důvod své záliby.  K zvládnutí zlatnických ručních technik vede i své „studenty“ kurzu kovového šperku u nás v Ateliéru ŠUM. Pán šperku se přeci musí poslouchat. Mnohdy se to některým zbrklíkům může zdát zbytečné, mnohdy se jim to ze začátku nelíbí. Mnohdy se bouří, ale pokud vytrvají, pak jim jsou odměnou jejich vlastnoručně vyrobené šperky, za jejichž zpracování by se nemusel stydět žádný zlatník.

Chcete vidět výsledky prací návštěvníků kurzu šperku?

Tak tady jsou. Fotky zapůjčili jejich tvůrci: Karla Horvátová, Markéta Havlínová, Vladimir Bejval, Štěpán Mlejnek a Michal Bejr.

Teď mohu jen dodat, přijďte i vy.

Chcete-li Karla  a jeho styl výuky poznat osobně, přihlašte se do jeho kurzů kovového šperku v Ateliéru ŠUM. Pocítíte radost z tvořivosti a z objevování sebe i nových přátelství.