Tak jako nás dělí pár dní od začátku nového roku 2021, tak už jen pár dní a spouštíme nový typ výtvarných kurzů.

ONLINE KURZY

Jak začala příprava online uměleckých kurzů?

U nás v Atelieru ŠUM jsme zvyklí na pěkný cvrkot. Dveře se u nás netrhnou. Lidé chodí do atelierů tvořit, relaxovat, objevovat nové výtvarné světy, ale i potkávat se, sdílet svůj den, týden, životní peripetie i úspěchy. Takže k tvorbě přidejte ještě hodně vyřčených slov. Možná i bzukot, výbuchy smíchu, cinkot hrnečků a někdy i skleniček.

A najednou ticho

Covid. Nouzová opatření. Máme zavřeno.

V tu chvíli nám začala v hlavě klíčit myšlenka, jak dostat naše lekce k vám. Ta myšlenka rostla se stále znovu a znovu prodlužovaným nouzovým stavem. Od původního pocitu, že něco takového nejde, jsme se úvahami přenesli k přesvědčení, že i takto na dálku (online) lze výtvarné umění a naše výtvarné kurzy realizovat.  Vždyť i některé vysoké školy u nás i ve světě přešly na tento způsob výuky. Zkoušeli jsme to na sobě. Dokázali jsme si vzájemně online předat myšlenky, principy jednotlivých uměleckých oborů, principy tvorby.

Kamera, jedem!

No, a tak jsme začali natáčet. Museli jsme si na způsob této práce zvykat, najít vhodnou formu a samozřejmě pořídit úplně jiné pracovní prostředky, než s jakými jsme pracovali doposud. Lektora nesledovali oči lidí sedících společně kolem stolu, ale oko kamery.  Naši lektoři si stoupli před ni a šli, jak se říká s kůží na trh. Sledováni jen okem kamery a kameramana, rejžou, produkční, sekretářkou a uklízečkou. I tak jsme v atelieru byli pouze tři s dvoumetrovými rozestupy (kamera to jinak nedovolila), z čehož dva měli samozřejmě roušky. Lektor si ji pro váš komfortní poslech sundal. Teď ale už konečně o online výtvarných kurzech.

Co můžete od online kurzů očekávat?

Ve všech uměleckých oborech začínáme s úplnými základy. To však neznamená, že zde pokročilí nenajdou nové věci. Začátečníci mnohé uslyší poprvé a pokročilí se na mnohé podívají z jiného úhlu pohledu, či si utříbí vědomosti, myšlenky. Všichni si pocvičí ruku. Propojí tok, či cestu od myšlenky po výtvarné vyjádření. V dílech najdete zhuštěný obsah jednotlivých témat, která pak můžete samostatně procvičovat.

Co online výtvarné kurzy obsahují?

Úvodní série videí se jmenují vždy: Začínáme s……………Přidejte se! V 0. dílu vám vždy lektor online výtvarného kurzu představí celou sérii online lekcí. Například zde 0. díl kreslení. Dozvíte se v něm, na čem budete s lektorem pracovat. V popisu série najdete kromě minutáže i témata lekcí a dílčí jednotlivá témata každé z lekcí. Trénování a procvičování témat, která jste s lektorem absolvovali online je už na vás. Doporučujeme však každý díl samostatně dobře a dostatečně dlouho procvičit. Jak dlouho? Poznáte to snadno. Najednou vám to půjde levou zadní, když už jsem u těch příměrů. Teprve pak si pusťte další díl.

Kde vzít výtvarné potřeby?

Výtvarné potřeby, které si máte připravit k jednotlivým sériím online kurzů najdete rovněž v popisu lekcí. Nemáte-li je po ruce, můžeme vám je zaslat na vámi uvedenou adresu. Tuto možnost najdete v ceníku a v nabídce jednotlivých online kurzů.

Jak dlouhý je výtvarný kurz online?

Různé umělecké obory, které vám budeme postupně v online lekcích představovat, mají různě dlouhé série video kurzů. Co je společné? To je, že jedna lekce trvá kolem 15-30 minut. Je naplněna informacemi, které je třeba zpracovat a následně procvičit. To už ale samostatně, každý zvlášť ve svém útulném domově, nikoli v našem ztišeném atelieru. Výhodou online lekcí je, že si každý „jede“ podle vlastního tempa a že si výklad, či techniku můžete pustit několikrát. Na jednu lekci tedy počítejte 2-3 týdny procvičování, teprve pak si pusťte lekci další.

Nevíte si rady?

Pro tento případ jsme připravili online konzultace. Nevíte-li si rady, nevíte, kde děláte chybu, něco se nevede? Pak nám napište, dohodneme setkání pomocí různých komunikačních platforem. Jde o individuální lekci na dálku, lekce není součástí online kurzu, Pokud ji potřebujete, prosím objednejte si ji zvlášť na našem mailu. Po dohodnutí termínu se vám bude věnovat váš lektor online kurzu.

Jako první představíme za pár dní online kurz

Začínáme s kresbou. Přidejte se!

První sérií kurzu kreslení vás bude provázet lektor arch Pavel Kochych,

Kameru, střih a multimediální obsah vytváří Mikuláš Klápště

Hudbu do vašich uší posílá Michal Turek

Produkcí, tímto článkem a vařením kafe se zabývá Mgr. Zuzana Klápšťová

Přidáte se k nám?

Jdu postavit na to kafe.

Za pár dní budeme servírovat. CO? Novoroční pochoutku 🙂