Znáte to, alespoň ti z vás, které rodiče vodily do výtvarky. Zřejmě jste ten den, co se dělal, přišli domů se zalepeným prstíkem. No a bolelo to o trochu víc, než obyčejné říznutí nožem. Kousnutí od dláta na linoryt bych přirovnala ke kousnutí činčily. No asi to nebudete znát, tak přirovnávám  ke kousnutí od králíka s velmi ostrými zuby.  Linoryt je tak trochu vopruz.  Nakreslíte si obrázek a ostrými rydly se jej snažíte vyřezávat do lina. Jenže dláto často ujíždí tam, kam chce. Je mu jedno, že jste si nakreslili nějakou předlohu s krásnými oblými křivkami. Pokud ale vydržíte počáteční nezdary, technika rytí se vám odvděčí.  Dlatka na linoryt dokáží s vaší mocí vykouzlit zajímavé tisky. Tisknout mlžete klasicky na papír, ale i na jiné materiály.  Vzniknou tak zajímavé  předměty a  originální kousky.

Chci vám ukázat, jak využít linorytovou matrici (tedy již vyrytý obrázek do lina) jiným, kreativním způsobem. Můžete tak použít matrice, které vaše děti přinesly z kroužků, nebo matrice z vašeho mládí, které maminka jistě starostlivě schovává. Nechcete-li se vázat na starší díla, udělejte si matrici novou.

Kde sehnat materiál na tvoření?

Ve výtvarných potřebách se prodávají desky na linoryt. Jsou v různých měkkostech a tvrdostech a rytí do nich je o poznání jednodušší než do lina. Vryp  však není tak ostrý a tak linka působí více roztřepeně. Nejlepší je sehnat úplně normální lino. Musí ale být bez tepelné izolace. Je to to nejobyčejnější lino, které se prodává a je podstatně levnější, než výše avizované desky na rytí. Dále potřebujeme rydla na linoryt, která opět koupíme ve výtvarných potřebách.

Jak udělat linoryt?

Nejprve nakreslíme tužkou na papír obrázek, který chceme vyrývat- skicu. Myslíme při tom na to, že tužka je podstatně užší  než  rydlo a tak se neobtěžujeme přílišnými detaily. Také zakřivení linek je při rytí dost problematické, takže oblouky volíme spíš pozvolné, než ostré. Jste-li již zkušení linorytci, jistě si troufnete i na spirálu.

Máme tedy nakreslenu předlohu a tu teď přeneseme na lino. Pozor na to, že při tisku bude zobrazované otočeno zrcadlově. Pokud nám na tom záleží, pak tedy předlohu musíme otočit“naruby“. Pozor také, pokud  vyrýváme  čísla, či písmena musí být také zrcadlově vyryta.

Předlohu tedy vyryjeme pomocí různě silných rydel. Dejte pozor na své prsty a ruku, která přidržuje lino mějte vždy mimo směr tlaku na rydlo. V tuto chvíli je velmi jednoduché zajet rydlem do protilehlé ruky! Tak opatrně.

Jak tisknout na textil?

Matrici máme, tak nám zbývá vymyslet, na jakou látku naše dílo obtiskneme. My jsme pro začátek tiskli na plátěné tašky. Jde však vytvořit vlastní tištěnou látku na sukni, šaty…můžete tisknout na dětské tepláky, pánské kravaty a košile.Zkrátka na vše, co snese majitel  nošené věci.

Pořídíme si barvu pro malbu na textil, nebo si do tempery můžeme přidat kouzelné medium, které přemění temperu v textilní barvu.

Barvu vytlačíme na keramický glazovaný  kachel, nebo jiný hladký povrch. Gumovým válečkem barvu  dobře rozetřeme a když je barva přilnula k celému válečku, nastal náš čas.

Gumovým válečkem naneseme  barvu na matrici. Válečkem po matrici přejíždíme všemi směry, aby barva byla rovnoměrně rozetřena. Nesmí se nám však dostat do vrypů.

Látku, na které chceme mít tisk, položíme na měkký ručník.

Matrici  položíme barvou na textil, přikryjeme krycím papírem a vezmeme kuchyňský váleček.

Válečkem, opatrně, ale s velkým tlakem přejíždíme po matrici, tak, aby se nám neposunula po látce.

Nyní už jen velmi opatrně sundáme matrici z látky a necháme uschnout.

Po uschnutí přežehlíme po rubu, abychom zafixovali barvy na látce.

A máte to?

No a teď můžete vyrazit na nákup, na pískoviště, nebo na firemní večírek. V každém případě budete mít na sobě originální designový kousek.

Následující kousky (vhodné na nákup), vznikly v artklubu pro seniory ,jež  v Ateliéru ŠUM běží celoročně. Pokud se na kurzy pro seniory  necítíte, můžete navštívit některý z našich textilních kurzů, či výtvarných dílen. Kde se o textilních technikách dozvíte více.  Ctíte-li klasiku,tisknout samozřejmě můžete i v kurzu grafiky, či v kurzu kreslení a malování.