Pošetilá otázka?

Nad touto pošetilou otázkou se již zamýšlelo spoustu velikánů i „obyčejných“ lidí, kterým stáří pomalu klepe na dveře. Jedni sáhnou po nejrůznějších kosmetických a farmaceutických vymoženostech poslední doby. Jiní zapojí více mozek. Ti druzí se zajisté dopracují ke zjištění, že udržování svěžesti mysli a těla zpomaluje stárnutí.

Žít v souladu s bytím

Mladým, i když toto slovo v určitém věku neradi dáme do uvozovek zůstaneme po tu dobu, po kterou jsme ochotni učit se novým věcem. Novým zkušenostem jdeme naproti a neuzavíráme se před nimi. Dokážeme-li se nadchnout pro nové věci. Mladým zůstáváme, pokud jsme ochotni respektovat názory jiných. Zde je nutné napsat, že psychologický věk, může být daleko před, či daleko za věkem kalendářním.

Aktivizujte své já na výtvarném kurzu

V praxi to znamená, že udržíme svoji participaci na dění ve společnosti.  Není nic příjemnějšího než trávení času smysluplnou, zábavnou a naší osobnosti milou činností. Po tomto přeci ve věku kalendářního mládí toužíme. Nyní, v době stáří nastal konečně čas plnění snů.  Pasivita v jakékoli oblasti a v jakékoli etapě života vede k nudě, pocitům nepotřebnosti, osamělosti a k izolaci.

Prevence stárnutí, aktivita

Aktivita prospívá zdraví a často působí jako prevence nejrůznějších onemocnění. Díky aktivitě lze navázat nové vztahy. Aktivita vede k pocitu spokojenosti. V našem Ateliéru Šum se věnujeme především aktivitám výtvarným. Pro seniory jsou určeny kurzy kresby, a malby, kurz textilních technik a arte terapeutický klub tzv. artklub.

Výtvarná tvorba

Ve výtvarných kurzech pro seniory rozvíjíme, či znovuobjevujeme jemnou motoriku, posilujeme paměť, podporujeme kognitivní funkce. Pomáháme zejména se zpracováním, s vyrovnáním se a přizpůsobením se nové životní situaci. Prostřednictvím výtvarné tvorby nejen aktivizujeme vitalitu a stimulujeme flexibilitu, ale i motivujeme ke změnám. Odstraňujeme úzkostné stavy, či poskytujeme bezpečný prostor pro jejich odžívání.  Rozvíjíme komunikaci. To je pouze část pozitivních dopadů, které mohou ovlivnit váš život. Pokud se ovšem odhodláte, či rozhodnete některý z kurzů pro seniory začít navštěvovat.

Vaší osobnosti přímo na míru

Výtvarná tvorba může být prostředkem k překonání vašich obtíží. Tvoření může sloužit k posílení vědomí vaší vlastní hodnoty.

S kým se u nás potkáte?

Senioři, kteří navštěvují naše kurzy mají jednoho společného jmenovatele.  Jsou celý svůj dosavadní život činorodí, mají rádi společnost a plní si své sny z kalendářního mládí.

Vedle sebe tak sedí stavitel lodí, který se jeví být světoběžníkem i nyní ve svém rozevlátém výtvarném projevu. Ekonomka, zvyklá dávat miliardám směr, nyní zručně tvaruje keramickou hlínu. Řidička tramvaje se nyní věnuje reiki a maluje andělsky čisté obrazy.  Strojařka zvyklá velet mužskému kolektivu úspěšně přemlouvá hlínu ke geometričnosti a přesnosti. Právnička, obhajující nezodpovědné v exekuci, vytváří zahradní keramiku. Fyzioterapeutka věnující se kromě jiných směrů i kraniosakrální terapii, která procestovala polovinu světa, vytváří různými kulturami ovlivněné artefakty. Téměř profesionální matka si až nyní dopřává luxus vlastního nadechnutí. Praktická lékařka, jejímž životem naučená rychlost a zodpovědná práce s výtvarným materiálem je přímo podmíněna počtu pacientů v čekárně.

Nechce se vám stárnout?

Přijďte, příště možná napíši i o vás. Přijďte rozšířit řady vyjmenovaných oborů lidské činnosti.

Přijďte k nám do Ateliéru ŠUM. Najdete u nás společenství tvořivých, duchem mladých seniorů, zkrátka prima partu, se kterou najdete společnou řeč.

Využijte slevy pro seniory. Ano, opravdu, ceny jsou k seniorské kapse přívětivé.

Koloběh

Potřebují vaši stárnoucí rodiče trochu zamést cestičku, tak jako ji oni dříve zametali vám? Sami by takovou službu nevyhledali? Pomozte jim, přiveďte je k nám vy. Kurz můžete koupit jako dárek s dárkovým certifikátem, nebo můžete chodit se svými rodiči. Objevíte jejich osobnost v tvorbě, objevíte, co jste o nich ještě nevěděli.

Objevíte možná i to, co před vámi vaši rodiče léta úspěšně tajili.