Zdá se mi, že v těchto teplých letních dnech mám potřebu  pít chladivé nápoje, jíst chladivý meloun a také kreslit ve stínu…. Ale co? Musím se přiznat, že občas váhám, co budu kreslit. Co má být tím tématem, technikou.

Už vás nebudu napínat.

Testovala jsem černé papíry a bílé tužky, gely a kaligrafické inkousty a při tom zjistila, že mne kresba bílou tužkou v tomto vedru vlastně úžasně baví. Že by ochlazovala?

Zkuste to také!  Ale CO?

Dnes:  inverzní kresba.

Na této technice kresby je zajímavé, že vlastně kreslíte světlo a stín necháváte svému osudu. Tedy téměř.  Je to dobrodružné. Naše oči jsou totiž zvyklé věci a tvary rozeznávat především podle tmavých částí. Právě na ty tmavé části jsme  si zvykli zaostřovat náš zrak. Náš mozek si zvykl analyzovat předmět právě podle těch tmavých skvrn. Naše ruka , pokud kreslí, si zvykla vykreslovat nejprve ty tmavé části zobrazovaného..

Ouha, tady je to naopak.

Právě tady začíná pro oči, mozek i ruku to dobrodružství. My totiž po nich teď chceme, aby se soustředily na něco jiného, než jsou zvyklí. Zatím si to jen vyzkoušejte, podívejte se na předmět před vámi a přemýšlejte, jaké jeh části více vnímáte, světlé, nebo tmavé….Tak a teď do toho jdeme  pěkně naostro. Radím začněte nejprve s bílou tužkou, pak můžete vyzkoušet gelový popisovač a nakonec inkoust. Rozhodně negumujte bílou gumou, raději zvolte plastickou, nebo černou.

Takže černý karton, bíla tužka a vaše změněné vnímání.

Otočte si to, kreslete světlé linky, černé nechte být. Zkoušejte, uvidíte, první obrázek bbude těžký, pak si ale Vaše oko zvykne, ruka bude poslouchat a vás to bude bavit.

Trochu se v tom ztrácíte a chcete poradit?

Klidně. Přijďte do kurzů kreslení a malování, u nás v Ateliéru ŠUM začínáme zase v říjnu.Rádi vás uvidíme! Koukněte se do rozvrhu.

 Nebo jste něco nakreslili? Pochlubte se!