Bez vlastního přičinění služebníkem kamene- ak.mal. Jiří  Vohradský

Postupně Vám budu představovat letory  Ateliéru ŠUM. Jiří je prvním.

Přijdete-li do pondělního kurzu kreslení, malování, grafiky, asi Vás nenapadne, že muž, který přijíždí na kole za každého počasí je váš lektor, malíř Jiří Vohradský. Něco málo začnete tušit, když ze svého batohu vytáhne složku nějakých starých papírů a sundá helmu. Pozve vás do Ateliéru ŠUM.  Až později zjistíte,  když vám prostřednictvím těchto omšelých papírů začne objasňovat kresebné principy starých mistrů., že to jsou grafiky, či reprodukce.  Jiří, je vášnivým sběratelem grafiky a tak se můžete těšit na opravdu profesionální výklad. Někdy ze svého batohu vytáhne prazvláštní věci. Jak jsem již psala, často jezdí na kole a tak po silnicích krajů českých potkává zajímavé věci k malování.  Tak se stalo, že  jednou z batohu vytáhl sovu. Byla mrtvá, někdo ji na silnici srazil. Jediné, co napadne lektora kresby je, že to bude dobrý model . A také byl. Ten večer se kreslila sova. Jednou vytáhl ze svého batohu mufloní parohy, ten večer se kreslily ve skvělém detailu. Raději jsem se neptala, kde je vzal. Domyslela jsem si to. Jiří přijel totiž na kole.  Takhle to vypadá, že kurz vede dívný týpek. Jeho kurzy jsou plné soustředění, někdy slyšíte upadnout špendlík na podlahu, někdy se tu rozohní diskuse nad reprodukcemi. Chcete-li toho od Jiřího slyšet víc, než vám vypráví, stačí říct jedno slovo a on vám s chutí bude objasňovat vaše chyby, ukazovat  principy kresby na reprodukcích, nebo vám to sám nakreslí. Stačí se jen ptát a z kurzu vytěžíte víc, než kdybyste nepokládali otázky. Jiří vás rád nechává dlouho kreslit ve vašem soustředění.

Mimo výuku ve  výtvarných kurzech Ateliéru ŠUM a na UMPRUM,  Jiří se zajímá o grafiku a občas projde  pražské antikvariáty.  Rovněž se stal, jak říká: „ bez vlastního přičinění služebníkem kamene“. Kámen restauruje a  také „vyučuje, jak kámen počmárat a ještě to na něco přetisknout“.

Chcete blíž poznat tohoto aktivního cyklistu, profesí akademického malíře, povoláním restaurátora kamene, lektora uměleckých kurzů a vysokoškolského odborného asistenta?  Přijďte do jeho kurzů kreslení, malování, grafiky.