Je krátce po masopustu, je po Tučném čtvrtku. No a právě ve čtvrtek, při vaření vydatné polévky,mě napadla tato technika malby. Budete- li na Tučný čtvrtek dobře jíst, budete celý rok při síle. Nebojte se, tenhle díl není o vaření. Rozhodnete-li se číst dál, spojí se zdánlivě nesourodé.

Tučné polévky nevařím příliš často, u nás doma se orientujeme na poněkud lehčí stravu. Dělám to spíše proto, abych pohostila hosty masorády. Polévka byla tak vydatná, že na ní plavala mastná oka, pracně jsem je sběračkou honila po hladině a snažila se jich zbavit. Tohle jsem fakt jíst nechtěla. Jenže ona si dělala co chtěla. Spojovala se a rozpojovala, tvořila ornamenty a moje fantazie začala hledat zvířata, kytky a lidi.

Druhý den jsme již v artklubu pro seniory honili po vodní hladině barevné skvrny. Zkoušeli jsme EBRU. No ale pěkně pomalu. Tato technika chce opravdu velmi pomalou a soustředěnou práci. V minulosti sloužila při jakési  meditaci, to si turečtí muži třídili myšlenky a vytvářeli při tom obdivuhodné mramorované malby. Sebemenší neuvážený pohyb a vše je pryč.

Technika Ebru- malba na vodní hladině.

Jak na to?

Potřebujeme vodní hladinu. Použijeme fotografické misky, neboumělohmotné  misky od masa. To když se rozhodneme uvařit nejprve vydatnou polévku, abychom vyzkoušeli co umí mastná oka.

Připravíme si papíry, či knihařské plátno, či jakýkoli předmět( třeba květináč, vajíčko, tužku….).

Důležité je, aby se nám velikostně vešli do misky.

Připravíme si barvy.. Barvy potřebujeme olejové, smýchané s terpentýnem, nebo ředidlem S 6006, můžeme přidat pár kapek lněného oleje a tapetového lepidla. Každou barvu dáme do speciální nádoby. Na vodní hladinu nakapeme připravené barvy jednu po druhé.

Vezmeme špejli, hřeben, nebo jiný předmět, kterým se bude dobře „čábřit“ hladina. Pomalými tahy přejedeme po hladině a posunujeme tak jednotlivé barvy. V tuto chvíli si vodní haldina i barvy začnou žít svým životem. Našim úkolem je dávat jim směr.

Jsme –li s propojením barev spokojeni, vezmeme papír, či předmět, který jsme připravili k mramorování a položíme jej na hladinu. Po chvilce jej opatrně vyjmeme. Teď bude delší dobu schnout.

Co s mramorovanými papíry?

Tak třeba zápisník na věci, které nesvěříme notepadu. A s kterým si chceme trochu pohrát. Fotoalbum důležité události, které můžeme aktérům darovat. Dóza na učtěnky EET…..a jiné důležitosti. Denník našich dětí, zahradnický plánovač. No zkrátka, najde se toho mnoho, co lze technikou EBRU zkrášlit, namalovat. Na adjustaci nám poslouží knihařské plátno a na pomoc si vezmeme dobře roztíratelné lepidlo na papír. Po andjustaci je dobré výrobky zatížit na jeden den, aby se nám nezkroutily.

Nejde Vám to?

Pomůžeme Vám.

Stačí zajít do některého z vypsaných  kurzů k nám do Ateliéru ŠUM Nebo se ptejte prostřednictvím FB, či emailu.