Ebru je starobylá orientální technika malby na vodní hladině.

První dílo se zřejmě zrodilo v oblasti dávného Turkestánu kolem roku 986n.l. Přesný vznik však zůstává nejasný.

Jasné je, že Turci přivezli toto umění přibližně v 15. stol do Anatolie a obchodníci zase v 16, stol do Evropy. Zde se do začátku 20. stol používal mramorovaný papír velmi hojně pro potažení předsádky, či obálky knih.

Abru, abri, ebre. vodní hladina, mrak, dutina. To není zaklínadlo, ale hledání původu vzniku slova ebru.

Mramorování, či marbling

V současné době se setkáme i s těmito názvy.

Mramorování je metoda, kdy můžeme na viskózním vodním povrchu vytvářet pomocí barevných pigmentů a různých nástrojů ornamenty. Tuto vodní malbu pak přenášíme otiskem na papír, či tkaninu.

Dnes budeme malovat květiny i abstraktní vzory.

Co budeme k mramorování potřebovat?

Nádobu – postačí například fotomiska, nebo dóza na potraviny

Barvy – můžeme volit mezi přírodními pigmenty a barvami již namíchanými.

Štětce – tradiční ebru štětce jsou z koňských žíní a růžových stonků. Můžeme je nahradit současnými vějířovitými štětci, či kapátkem.

Nástroje na detaily jako Ebru nerez jehly, drátky, Ty můžeme nahradit například kovovou pletací jehlicí a Ebru hřeben.

Volskou žluč v případě přírodních barev.

Zahuštěnou vodu

Papíry, či látku, podle toho, na co chceme mramorovanou malbu přenést a jaký druh barev jsme zvolili. Papír gramáže 90g, či 100g bude dostačující. 

Jak se malba na vodní hladině vytváří? 

Zahuštěnou vodu – tedy viskózní vodní povrch získáme přidáním zahušťovadla do vody. K tomu nám poslouží karagenan – získaný z červené mořské řasy, či tragant- tzv. kitre – přírodní guma získaná z keře jménem kozinec. Obojí se prodává v současné době již ve formě prášku. Hotová zahuštěná voda bude konzistencí připomínat hustší sirup.

Pro současné již připravené akrylové a olejové barvy se používá syntetické zahušťovadlo.

Jaké budeme potřebovat barvy?

Zde je třeba se rozhodnout, zda budeme používat barvy přírodní, či syntetické

Tradiční barvy si musíme sami namíchat. Používají se přírodní organické i anorganické pigmenty, které se mísí s vodou a volskou žlučí. Barvy jsou velmi tekuté. Používají se na papír.

Hotové barvy. V současnosti je možné zakoupit přírodní barvy již namíchané, nebo barvy akrylové, či olejové. V posledních dvou případech je možné někdy pracovat bez zahušťovadla. S těmito barvami se však dají mnohem méně kontrolovat tahy ebru jehly.

Jak na to?

Do nádoby si nachystáme zahuštěnou vodu.

Všechny barvy pěkně rozmícháme, na každou barvu použijeme samostatný štětec, či kapátko.

V rohu nádoby vyzkoušíme, zda nám barvy zůstávají na hladině a zda se tahy ebru jehly dají kontrolovat.

Květiny

Pokud je vše v pořádku, můžeme začít s malováním květiny. Ebru jehly namáčíme do barvy a opatrně se dotýkáme hladiny vody. Když je barvy na hladině dostatek, můžeme začít malovat ebru jehlou. Máme- li hotovo, položíme připravený papír opatrně na hladinu, necháme chvilku ustát a obraz sejmeme.

Abstraktní tvary

Štětec namočíme, a prsty otřeme přebytečné množství tekutiny. Nyní můžeme jemným stříkáním pokrýt celou plochu vodní hladiny. Ten samý postup opakujeme s každou barvou, kterou jsme se rozhodli použít. Barvy se na vodní hladině nemíchají, ale samovolně vytlačují. Po nanesení poslední barvy ještě přidáme pár kapek té první.

Podklad je připraven a můžeme začít s tvarováním. Nebo též prohlásit dílo za hotové. V tom případě jsme vytvořili vzor batal ebru.

Můžeme ale pokračovat a zkusit si vzor přílivu a odlivu Gel a git  ebru  Vezmeme si silnější drátek, ten držíme kolmo k hladině avedeme jej pomalými tahy nejprve na krátké straně nádoby a pak na dlouhé.  V tuto chvíli můžeme plochu sejmout, nebo pokračovat v malbě a vytvářet slavičí hnízda- spirály, fantastické květiny, či zvířata a vzory. Zkrátka to, co nám vodní hladina dovolí.

Můžeme si vyzkoušet techniku Tarak – tedy použití hřebenu. Hřeben položíme lehce na hladinu a kolmo proti vzniklému vzoru a táhneme směrem k sobě.

Nyní již konečně sejmeme malbu na připravený papír, masku, lampion, krabičku, obraz….

Zde je ukázka jak malujeme ebru u nás

Nejde Vám to?

Pomůžeme Vám.

Stačí zajít do některého z vypsaných  kurzů k nám do Ateliéru ŠUM Nebo se ptejte prostřednictvím FB, či emailu.

Termíny kurzů jsou zde