Také máte touhu naučit se kreslit a malovat a nejde vám to?

Už jsem minulý rok psala o mojí kamarádce Simiiii, jedné její  životní skoropikantnosti a také o její touze naučit se kreslit a malovat.

Zkusila jsem kresbu pravou mozkovou hemisférou.

I toto léto jsem jí navštívila alespoň na skok, posbíraly jsme pár borůvek, poseděly jsme spolu pár večerů na dvoře její chalupy u sklenky červeného vína. Za komářího bzukotu probraly život, děti, přátele, manžely, zavařování  a touhy. No a právě.  Zase je tady ta její chuť do malování, do kreslení. Na druhou stranu ji odrazují stále nové začátky.  Zdá se jí, že nemá dost talentu a že jí to nějak nejde. Hledá, jak se naučit kreslit. Napadlo mne, vyzkoušet na ni kresbu pravou mozkovou hemisférou.

Nevíte co od kresby pravou mozkovou hemisférou čekat?

Naučila jsem se to od lektorky kurzu malování Evy. Ona svůj kurz malování a kreslení protkává cvičeními na probuzení pravé mozkové hemisféry. Tedy na pozorování okolí a zobrazovaného tak, jak to mají umělci. Kolikrát jsem se s ní o tom bavila a dospěly jsme k tomu, že pokud malujeme , díváme se na zobrazované v kontextu celého prostoru. Stále poměřujeme zobrazované s okolím, nevnímáme konkrétní předmět, ale jeho bytí v prostoru, vztahy jeho částí s celým okolním prostorem. Poměřujeme, mhouříme oči, obracíme, klopíme zrcátko. Vlastně nám zobrazovaný předmět splyne s okolím v jeden velký objekt. Vnímáme celek a teprve od něj odvíjíme detaily vnitřku.

No a na tom je právě založena kresba pravou mozkovou hemisférou. Ta se snaží lidem, kteří ve svém životě více uplatňují levou stranu mozku usnadnit výuku malby a kresby. Jenže, obrázky jsou jakoby na jedno brdo. Je to sice velmi realisticky a pěkně, až líbivě zachycená skutečnost, ale není tam téměř vůbec vidět osobnost autora.

Eva to v kurzu kreslení a malování s cvičeními pravé mozkové hemisféry dělá trochu jinak.

Tak se tedy Eva rozhodla do svých klasických hodin  kurzu malování a kreslení přidávat cvičení kresby pravou mozkovou hemisférou. Lidé začali dělat rychleji pokroky a přitom si zachovali vlastní rukopis.  Začali se totiž jinak koukat.

Vyzkoušela jsem to na Simiii, ale nemá moc trpělivosti a také jsme musely dořešit ty životní peripetie.

Za přemýšlení to však stojí a za článek také.

Chcete zkusit kreslení pravou mozkovou hemisférou a přitom si zachovat vlastní rukopis?

Jděte za Evou do jejich čtvrtečních kurzů. Poradí vám a bude vám dávat dost podivné úkoly.  Budete se  divit, co to po vás chce. Ale funguje to. Toto jsou práce posluchačů Eviných kurzů, kteří probudili svoji pravou mozkovou hemisféru, ale přitom zachovali svoji originální rukopis. .

Na jedné fotce je i Eva a její růžová paní na lavičce dvorku, kde můžete také kreslit a pobývat. Náš Ateliér ŠUM totiž sídlí v pavlačovém domě na Praze 1. To jsou prostory ke kreslení a malování přímo vybízející.

A co jihočeská pískovna?

Už jsem dávno doma. Jen psaní článku zabralo víc času, než jsem si myslela.