Kurzy pro děti od 2 do 15 let

Doprovod rodičů, či prarodičů je možný.

S výběrem výtvarky pro děti Vám velmi rádi poradíme.

Nejprve se Vás budeme ptát, pak můžeme dojít k typu výtvarného kroužku, který bude pro dítě optimální a ten Vám doporučíme. Musíme však znát důvod návštěvy kurzu,co chcete u dítěte rozvíjet. Potřebujete zlepšit jemnou motoriku? Potřebujete zlepšit soustředěnost?

 • Zdá se Vám že je Vaše dítě talentované a chcete podpořit jeho talent?
 • Vy neumíte kreslit a Vaše dítě hezky maluje, potřebujete někoho kdo by jej vedl?

Musíme vědět, co Vaše dítě nejvíce baví a co od výtvarného kroužku pro děti očekáváte Vy jako rodiče.

Přínosné bude, když v předstihu budeme vědět i jaké Vaše dítě je, zda vydrží u jedné činnosti déle, či potřebuje činnosti střídat. I od toho se odvine výběr vhodného typu výtvarky.

Z nabídky našich výtvarných kurzů lze pro děti vybrat :

Kroužek pro všechny děti – pokud chcete, aby smysluplně trávily svůj volný čas. Výtvarnými činnostmi podpoříme jejich jemnou motoriku a představivost využijeme k rozvoji tvořivosti, zlepšíme schopnost koncentrace.

Kroužek pro děti nadané – jejich talent budeme rozvíjet. Pokud se rozhodnou ke studiu výtvarné školy, připravíme je na výtvarnou školu a to v kurzech přípravy na talentové zkoušky na střední umělecké školy.

Počet účastníků v zájmovém kroužku pro děti je od 4 do 10. Stydlivé děti mohou na výtvarku doprovázet rodiče. Nějakou dobu s nimi kreativně tvořit a pak je postupně po chvilkách nechávat samostatně vytvářet a hrát si s výtvarným materiálem.

Do jednotlivých kurzů zařazujeme děti podobné věkové kategorie + – 2 roky. Pouze v kurzech pro malé děti 2,5-3,5 roky to neplatí. Práce s nimi je samozřejmě úplně rozdílná, než s dětmi staršími. Proto v tomto kurzu jsou děti stejně staré. Výjimku děláme pouze u sourozeneckých dvojic a to pouze po dohodě.

Děti od 15 let již mohou po dohodě chodit do výtvarných kurzů pro dospělé. Jsou to děti, které již mají převážně vyhraněný zájem o daný umělecký kurz a obor.

V našich výtvarných kroužcích zažijete jinou atmosféru, než v kurzech školní výtvarky.

Vaše děti povedou velmi zkušení profesionální výtvarníci, jejichž hlavním oborem není výuka. Pedagogika je jejich dlouholetým koníčkem a to se odráží i ve stylu výtvarné práce s dětmi. V dětech probouzíme fantazii a tvořivost, nenutíme je do našich předloh a do zaběhlých postupů. Proto v našich výtvarných kurzech nemohou vzniknout totožné věci, tak jak tomu je v mnohých výtvarných kroužcích při školách. V naší výtvarce jsme citlivými průvodci. Toto jsou hlavní důvody, proč je náš Ateliér ŠUM vyhledáván rodiči i dětmi z blízkého okolí a proč do našich výtvarných kurzů jezdí děti z celé Prahy.

Můžete vybírat z následujících dětských kurzů:

Keramika pro děti
Kreslení a malování pro děti
Kresba, malba, keramika pro děti
Výtvarný a hudební kroužek pro předškoláky a malé školáky
Dětský design
Příprava na SŠ uměleckých směrů.

Kurzy pro dospělé

Velmi mnoho lidí, se bojí, že budou v kurzu ti nejméně nadaní a proto s návštěvou dlouho váhají.

Ze zkušeností víme, že pouhá myšlenka zkusit chodit do výtvarného kurzu, či uměleckého kurzu již znamená, že máte alespoň zrnko talentu.

Proč jej tedy nechat spát. Naši lektoři Vám pomohou s jeho probuzením. Neobávejte se tedy a přijďte, nebojte, takových spáčů v kurzu najdete víc.

S výběrem kurzu Vám velmi rádi poradíme. Musíme však znát důvod návštěvy kurzu, co Vás nejvíce baví a co od kreativního kurzu očekáváte. Při výběru výtvarného kurzu, který vám bude co nejvíce vyhovovat, je dobré si odpovědět na pár otázek. Pokud toho sami nejste schopni a potřebujete utřídit, či potvrdit myšlenky neváhejte nás kontaktovat.

Základní otázky, podle kterých Vám doručíme typ kurzu a lektora jsou:

 • Zda hledáte relaxační kurz a chcete například: najít nové kamarády, chcete si odpočinout po práci, chcete  pro sebe něco příjemného udělat,  potřebujete chvíli času na sebe, potřebujete vrátit chuť do života, chcete se vrátit ke svým bývalým koníčkům, nebo zda chcete zkusit nějaký nový kreativní kurz.
 • Zda hledáte výukový či akreditovaný umělecký kurs, či  chcete udržet svoji ruku vykreslenou, zlepšit svoji stávající techniku malby, techniku kresby…Nebo cítíte nutnost zhmotnit své výtvarné představy třeba do kusu tvárné hlíny, do studeného kovu, do průzračného skla…..
 • Pokud již máte výtvarné zkušenosti a nevíte co dalšího byste ještě vyzkoušeli, najdete mezi našimi kurzy i kurzy speciální. Jako např. Kovový šperk, Tiffany vitráž, fusing, grafika, smalt.

Naše výtvarné kursy vedou výtvarníci s pedagogickou praxí, své lektory si pečlivě vybíráme. Dobrý výběr potvrzuje i nepsané pravidlo, že naši lektoři u nás zůstávají poměrně dlouho. Váš kurz tedy povedou velmi zkušení lidé, profesionální výtvarníci, jejichž hlavním oborem, však není výuka. Posun ve výtvarném vyjadřování je tedy zaručen.

V našich uměleckých kurzech zažijete tvůrčí atmosféru.

Své trable či radosti proberete s ostatními při tvoření a domů odcházíte očištěni, či s kamarádskou radou, jak dál. Nemusíte však říci ani slovo, jen své výtvarné představy položíte do plátna, vyryjete do grafické matrice, či otiskne do hroudy keramické hlíny. Obě rozpoložení respektujeme.

Jsme tu proto, abychom Vám zprostředkovali tvůrčí proces, který vám přinese napětí i uvolnění.

Letor Vás povede úskalím tvoření a pokusí se Vám jej usnadnit. Objasní Vám některé taje oboru, které byste v knihách nenašli. Donutí Vás pohlédnout na svět  jinýma očima. Kontrolní otázka. Má kráva rohy před ušima, či za ušima? Naši klienti to vědí, protože se koukají na svět uměleckýma očima. Ne vždy se dílo povede dle vašich představ, ale tím neztratí na atraktivitě. Ostatním se možná bude líbit a Vám ne. Podíváte-li se na něj z jiného jiném úhlu pohledu, najdete v něm nové kvality.

V našich uměleckých kurzech zasednete za pracovní stůl, nebo se postavíte za stojan a po semestru či dvou pocítíte zlepšení svých schopností. Lektorova práce s Vámi bude individuální. Musíte být připraveni i na kritiku, která bude sledovat jediný cíl: Vaše zlepšení. Ocenění přijde až na konci snažení ve formě znalosti nového pracovního postupu, úspěšně složené přijímací zkoušky, nebo v zlepšení Vašich výtvarných schopností.

Kurzy pro dospělé jsou vedeny dvěma způsoby. Žádný z nich však tlakem neprosazujeme. Každý návštěvník si vybere způsob, který mu vyhovuje. Jde o způsob trvalého vedení a o způsob, kdy necháme návštěvníkům prostor pro výtvarné vyjádření a korigujeme pouze pracovní postup tak, aby výtvarné dílo bylo zdárně dokončeno. Kombinace obojího je možná. V jednom kurzu tak můžou vedle sebe sedět lidé, kteří dělají  to samé, nebo naopak dělají věci velmi rozdílné. Lektoři jsou na to připraveni. Pomohou oběma stranám. Konkrétně jde o to, zda chcete být vedeni krůček po krůčku, nebo zda chcete mít hodně prostoru pro svoji invenci. Můžete dostávat úkoly a témata, které s pomocí lektora naplníte. Můžete přijít s výtvarnou představou a lektor Vám ji pouze pomůže naplnit. Upozorní na chyby, navrhne ten nejlepší postup, nebo Vám dá na vybranou z několika variant technického provedení Vašeho nápadu.

Výtvarné kurzy u nás navštěvují lidé, kteří zjistili, že počítač jim vše nenakreslí a kresbu potřebují k výkonu svého povolání, studenti architektury, absolventi středních uměleckých škol, kteří si chtějí udržet kondici.

U nás můžete najít i nové přátele.

Mnozí účastníci kurzů se scházejí u nás již po několik let při tvůrčích večerech, při společných výstavách a při každoročních dýcháncích pořádaných nejen na závěr roku. Po výtvarném  kurzu si pak mnozí zajdou do blízké kavárny či vinotéky, nebo jen tak courají večerním Novým Městem. Vždyť naše výtvarné kurzy jsou v Praze 1 a Národní divadlo, Žofín, Karlův most, Václavské náměstí, Malá Strana , Náplavka jsou v našem sousedství.

Hlavními důvody, proč je náš Ateliér ŠUM vyhledáván lidmi z blízkého okolí i vzdálenějších koutů Prahy jsou vstřícní a profesionální lektoři a poloha našich výtvarných kurzů v Praze.

Můžete vybírat z následujících kurzů:

 • Kresba,
 • malba,
 • Kresba, malba
 • Kresba, malba, grafika
 • Grafika,
 • Keramika,
 • Smalt,
 • Šperk
 • Tiffany vitráž,  
 • Plstění
 • Textilní techniky

Kurzy pro seniory

V kurzech pro seniory objevíte své zasuté dovednosti, přiživíte Vaše představy a ruce Vás začnou poslouchat téměř jako za mlada. I naprostý začátečník vytvoří téměř umělecké dílo. Poznáte skupinu spřízněných duší, vypijete si spolu čaj a popovídáte si o vnoučatech, nebo Vašich trablech. Při tvoření budou Vaše myšlenky poletovat po neznámých místech.

Můžete vybírat z následujících kurzů:

 • Artklub
 • Keramika
 • Kurz textilních technik  (Paličkovaná krajka, Šitá krajka, Vyšívání, Zpracování ovčího rouna, Plstění – mokré i suché, předení, Tkaní na rámu, Vázaná batika, Vosková batika, Malování na hedvábí, Africká batika, Tisk na textil aj.)
 • Kresba, malba, grafika

Ještě váháte, zda máte kurzy pro seniory navštívit?

Přečtěte si následující výňatek z textu, jehož autorkou je Jana Ruth Najbrtová, seniorka.

První rok v artklubu

 • Proč já- kdo jsem já? Jsem jedním z prarodičů t.č. 12 šikovných vnoučat a dcera svého 95letého, stále tvůrčího otce. Baví mne hrát si, tvořit, poznávat nové lidi, bavit se. Jednou jsem vyhledávala kroužky pro naše vnoučata. Na internetu jsem objevila Školičku u sv. Michala a její nabídku. Bohatá nabídka nejen pro děti, ale i pro seniory.Tak jsem si řekla, že se půjdu obohatit a začnu se učit nejrůznější výtvarné techniky nejprve já sama a potom také s vnoučaty. Zcela nepolíbená výtvarným uměním a s pocitem méněcennosti vypěstovaným v hodinách kreslení na ZŠ, jsem se rozhodla na stará kolena dělat to, co jsem nikdy nedělala. Změna je život. Život tvoří nové výzvy. Tak jsem jednu další přijala.
 • Proč artklub u Zuzky? Navštívila jsem tedy artklub ve Školičce Mgr. Zuzany Klápšťové. Hned první dojem byl výborný po všech stránkách. Výborná lektorka Zuzanka, výborní spolužáci mého věku, výborné přátelské veselé společenství, výborné útulné starobylé romantické prostředí. Výborná byla i koncepce dvouhodinovky. Na úvod lektorka přečetla pověst, na jejím základě zadala téma pro naši tvorbu, vymyslela k tomu výtvarnou techniku a my jsme tvořili. Když jsme dotvořili, mohli jsme se sdílet s ostatními. Podělit se o svůj výtvor, i své zjevné i skryté pocity, asociace. Já se sdílím ráda, tak jsem se rozhodla sdělit svůj první rok v artklubu i vám.
 • Proč ne vy? Už vás tato otázka napadla při čtení prvních řádek? Tak už vůbec neváhejte a přijďte náš klub navštívit a třeba se zpočátku jen dívat a pozorovat. Klub je otevřený všem a nemusíte chodit pravidelně, třeba jen, když zrovna máte čas a chuť.
 • Jestliže vám tato otázka ještě ani na mysl nepřišla, tak čtěte dále, třeba vás něco z témat nebo technik zaujme natolik, že byste to chtěli přece jen také zkusit, zažít, sdílet. Nebo jen zkusit.
 • Co vám mohu za sebe sama slíbit? Přátelskou atmosféru plnou laskavého humoru, smíchu, poznání, co vše umím, jiné pohledy na sebe, na druhé i na stejné téma. Obohacení, i obohacení z radosti ze sebe sama.
 • Závěr? Celkově hodnotím rok v artklubu velmi pozitivně. Bylo to vše pro mne velmi obohacující. Seznámení se s nejrůznějšími technikami, prohlubující se přátelství se všemi účastníky, překonání sebe sama ve zkoušení různých technik, svoboda vyjádřit se jinak než slovy a to v plném rozmachu rukou, ducha, duše, pohlazení duše, sebevyjádření, sdílení, přemýšlení o bájích a pověstech a o životě z různých úhlů pohledu, naprosté uvolnění.
 • Pozvání, výzva pro každého z nás – Pozvání do artklubu je míněno velmi vážně, ale pobyt v artklubu je velmi veselý. Pozvání je velmi osobní, ale pobyt tam může být velmi neosobní, když by se návštěvník chtěl ukrýt za masku. to výzva pro každého z nás. Buď se chceme sdílet a poznávat sebe sama – skrze tebe poznáš sebe-, nebo se sdílet, naslouchat poznávat i druhé a třeba nalézt spřízněné duše. Ovšem úplné vítězství v klubu pro mne je: přišla jsem, viděla jsem, spřátelila jsem se, sdílela jsem se, tvořila jsem, vytvořila jsem, vystavila jsem – doma pro rodinu, vnoučata – motivovala jsem.

Výhledy do budoucna jsou velmi jasné. Komu je jasné, jaká témata by chtít zpracovávat, jakou technikou nejvíce pracovat, má možnost předložit své návrhy. Komu dosud není jasného nic, nechá se překvapit a vést milou, trpělivou, chápající lektorkou Zuzankou. Tedy tak či onak, je to vždy světlá a skvělá budoucnost.

Konec s překvapením – jako červená nit se po celý rok „artklubem“ táhne Láska, Radost, Společenství.
Láska i hory přenáší, artklub u Zuzky ducha povznáší a duši nadnáší. Přeji vám to zažít, těším se na vás, noví příchozí spolužáci.

J.R.N.

Kurzy pro učitele

Naše výtvarné kurzy jsou akreditovány u MŠMT, může Vám je tedy proplatit zaměstnavatel.

Kromě výtvarných technik ve výtvarných kurzech pro učitele najdete spoustu námětů pro hodiny výtvarné výchovy.

Konkrétní  nabídky technik a akreditovaných kurzů najdete v typech kurzů.

Můžete vybírat z:

 • Kurz výroby šperků / 62 hodin/rok
 • Kurz výroby vitráží / 64 hodin/rok
 • Kurz keramiky / 64 hodin/rok
 • Kurz kresby a malby / 64hodin/rok