Svatý Martin se pomalu chystá ke své spanilé jízdě.  Přijede na krásném vznešeném bílém koni. Podkovy jeho koně už z dálky zvoní a možná proto se v posledních dnech začíná pěkně ochlazovat.

O tomto současném rázu počasí vím jen zprostředkovaně. Koni sv. Martina závidím jeho poklus, cval, chůzi, postoj. Sama totiž sedím s ledem na koleni a sním o pohybu. Moje koleno se vzpamatovává z artroskopické operace menisku. Pro zvědavé, či pro ty, kteří řeší podobnou situaci: Jde to  docela rychle. 1. den a 2. den po operaci  si má člověk vymazat z kalendáře – to mě vtipně doporučil můj šikovný operatér ortoped Mudr Maurer. Koleno pak nezatěžovat a ledovat. Berle mi překážejí i pomáhají. Nejsem s nimi moc velká kamarádka pletou se úplně všude a koleno zatížit fakt nejde. 3. den se má člověk postavit a začít pomalu našlapovat na nohu, berle odložit, či odhodit. To podle stavu nohy nebo vašeho temperamentu. V doporučení není co dělat v mezičase čekání na operaci, nebo ledování. Já se rozhodla začít kreslit koně. Asi proto, že jeho nohy jsou tak dlouhé, funkční a bez otoků.

Vznikll tedy další díl Jak se naučit kreslit a malovat.

Jak nakreslit koně.

Lekce třetí jak se naučit kreslit/malovat koně.

V předchozích dílech překonejte strach a naučte se kreslit, malovat jsme vycházeli z předlohy. Objekt jsme si vyfotili. Budeme pracovat obdobně. Nemáte- li, vlastní fotku koní, nějak si prostě pomozte. Jo a nenechte se odradit, pokud první skica nebude mít úplně přesné proporce. Ta další bude lepší. Chce to prostě cvik.

Máme fotku koně.

Pomáhejte si a pomyslně poměřujte poměry mezi kruhy, poměry délky stran. Tato fáze je hlavně o poměřování a je to tak trochu geometrie. Koně budeme kreslit tužkou. Vezměte si tužku velmi měkkou s ní se kreslí nejen kůň nejlépe. Budeme potřebovat i plastickou gumu k mazání i stínování kresby.

Začneme tělem. Tužkou podle předlohy nakreslete nejdříve dva stejné velké kruhy budou pak uvnitř těla koně. Pokračujte oválem a kroužkem uvnitř budoucí koňské hlavy.

 Kruhy těla spojte linkou a snažte se udržet její tvar dle předlohy.

Dále propojte ovál hlavy s kruhem těla – to bude krk a opět se snažte udržet linku krku dle tvaru krku předlohy. Spodní strana krku je kratší než ta vrchní.

Propojte i ovály hlavy.

Dále budeme pokračovat zadními a předními nohami. Nejdříve si však uvědomíme:

že zadní a přední nohy mají jiný tvar,

že zadní nohy vycházejí z těla výše než přední

a že kolena zadních nohou jsou posazena o něco málo výše, než kolena předních nohou. Teď si uvědomuji, že jsem ráda, že mám kolena jen dvě.

že stehna zadních nohou jsou až ke kolenům skloněna dozadu.

Tak a teď začneme s kroužky kolen, pak kotníků a hranatým tvarem kopyt. Vše pak linkou propojíme. Myslím, že tady budete hodně gumovat, než trefíte správný tvar.Takže se nenechte v téhle fázi odradit.

Až budete s obrysem spokojeni (alespoň trochu), začněte stínovat. Tužkou nejdříve plošně jemně natónujte celého koně a pak dle stínů a světel na fotce pomalu přidávejte, či ubírejte na intenzitě tónu.  Sledujte stíny na těle předlohy a pokuste se je opakovat na svoji skicu. Postupujeme podle pravidel stínování. S touto fází si vyhrajte, může totiž mnohé nedostatky v linii koně zlepšit. Kůň se pomalu  začíná vynořovat z našeho papíru. Je čím dál oblejší a čím dál živější. Nedá se už více zkrotit a vyskakuje z papíru. Váš kůň běží pro sv Martina. A mně za tu dobu, co jsem kreslila, trochu splasklo koleno. Jo a na fotkách od Martiny Burianové je Rasty Hanky Soukalové.

Zkusili jste nakreslit koně?

Jestli ano, budu ráda, když napíšete, jak se to povedlo. A co byl nejtvdší oříšek.

Přihlašte se do kurzu kreslení či malování.

Chytlo vás kreslení a malování a zajímá vás, jak nakreslit a namalovat nejen oči ? Přihlašte  se do kurzů kreslení nebo malování pro dospělé. Můžete přijít i  do dopoledních kurzů  kreslení pro seniory .  V Ateliéru ŠUM – Školičce u sv Michala se můžete do kurzů připojit kdykoli. Lekce jsou vedeny velmi individuálně, takže vám vše vysvětlíme. Lekce kreslení a malování běží od října do června.