Co zvolit? Velikonoční malované hedvábí, nebo kraslice.

Rok se s rokem sešel a pomalu se zase blíží velikonoce. Dřív jsem  v tomto velikonočním čase barvila kraslice. Poslední roky se to nějak seběhlo a já v čase předvelikonočním barvím hedvábí. Zdobím je vlastně podobně jako kraslice. Na hedvábí maluji. To asi proto, že je třeba do života po zimně přizvat barvy a slunce.

Musím říct, že malování na hedvábí je pro mne velmi zábavné. Tak  se s vámi ráda o tuto moji kratochvíli podělím.  Třeba ke kraslicím přidáte ještě hedvábný šátek zdobený malbou na hedvábí.

Co k malbě potřebujete?

Hedvábí si kupte pro začátek jemnější, tedy ideálně Pongé 0,5. Až malbu na hedvábí natrénujete, můžete přejjít k hedvábí s větší gramáží např Habutai, nebo…. Můžete vyzkoušet i crepdesine, či georget. Ano tolik možností máte, pokud si hedvábí koupíte v metráži.  Pokud budete volit již zaobroubené kousky, pak ve výtvarných potřebách pořídíte šátky a šály nejrůznějších rozměrů, kravaty, polštáře…..Dále budeme potřebovat barvu na hedvábí. Ta se prodává transparentní, či krycí. Tu krycí používejte pro dotváření malby transparentní barvou. Je totiž dosti tvrdá. Barvu již máme, ještě potřebujeme kontury, kterými budeme malovat obrysy motivu.Jsou v různých barvách , s třpytkami, perletí…. Dobrou pomůckou je i transferová tužka, nebo fantomová fixa. Obě slouží k přenesení navrženého motivu na hedvábí. První se musí vyprat, druhá po několika dnech sama zmizí. Trocha soli neuškodí ano na hedvábí, vytvoří nám krásně zajímavé mramorování. Krystalky do sebe přijmou barvu a tak malovaná plocha bude různě žíhaná. Líh v kapátku, či na vatové tyčince barvu vybělí a zanechá po sobě jakési tušené tvary. Co je velmi důležité, hedvábí musíte na něco velmi pevně vypnout. Prodávají se rámy, můžete však použít i cokoli jiného.  K vypínaní slouží speciální trojhroté napínáčky, či jakési žabky, podobné těm na záclony. Zajímavou doplňkovou barvou je tzv. míchací bílá, kterou krásně lomíte přímé barvy a na hedvábné malbě vypadá zajímavě.

Pomůcky máme, tak teď se můžeme pustit do malby na hedvábí pěkně na ostro.

Já tento proces popsala v článku malba na hedvábí a šibori batika. tak se do něj až nakoupíte potřebné věci koukněte garantuji vám, že vám tato zábava vydrží na celé předvelikonoční období. No a než objevíte všechny možné fígly, možná se malbou na hedvábí budete bavit do hlubokého jara.

Proč já vlastně místo kraslic maluji hedvábí?

Hedvábí vyfocené pod článkem vzniklo v jarních dnech pro pořad Receptář prima nápadů. Nechcete-li vidět malbu na hedvábí v Receptáři prima nápadů, přijďte k nám do  Ateliéru ŠUM. 🙂  naučíme vás to v některé  z našich výtvarných dílen. Malování na hedvábí.